Snak

Mere indhold efter annoncen
Slå paragraf 119 op, så finder du ud af det. Ved ik hvorfor du skal tiltale mig, har ik nævnt dig min ven?
Men vi kan da godt ta den hvis du har et problem, kan udemærket formulere mig.
Det jo det der dejligt ved nettet, man kan diskutere sine synspunkter, uden at komme op og slås.! Men du har gættet helt rigtigt min ven, er ik en rolig person
Minus ved nettet er jo at man kan spille smart uden konsekvenser
187-119:

Slå paragraf 119 op, så finder du ud af det.


Jeg ved godt hvad det betyder... Jeg underviser teenagere på Vestegnen til dagligt... når de vil være rigtig seje 14 årige, så er det sådanne ting de skriver forskellige steder. Ofte med en "ACAB" som dessert eller forret.

Ved ik hvorfor du skal tiltale mig, har ik nævnt dig min ven?


Det har så ikke noget med dig at gøre direkte... Har et problem med stråmandsargumenter, de sætter mit pis i kog, og du er ikke den eneste der gør brug af dem, her på bold.dk.

Men når jeg ser dem, så reagerer jeg.

I relation til debatter, så svarer stråmænd til at nive, bide, kradse i en nævekamp imellem gentlemen.

Hvis du ikke ved hvad en "stråmand" er, så er der her et eksempel:
Person A udtaler: Vi er nød til at være både økonomisk og miljømæssige ansvarlige i Danmark.
Person B svarer til det med: Du vil ikke beskytte miljøet!Du er et kapitalistisk møgsvin der ønsker at ødelægge naturen og er ligeglad med konsekvenserne.

HGW sammenlignede at både BIF og Barca bruger mange udlændinge... Og at dette muligvis skyldes at spillestilene (i flertal) gør det svært at finde egnede spillere til hver deres hold indenfor henholdsvis Danmark og Spaniens grænser.

Han skrev IKKE, at BIF og Barca spillede på samme måde... Men det valgte du at fokusere på, på trods af at han ikke havde skrevet det.

Giver det mening nu?

Og ja, jeg syntes at en henvisning til mord + vold imod tjenestemand i funktion er dårlig stil. Ligesom jeg er ved at kaste op i lårtykke stråler, hver eneste gang der popper et ACAB banner op på Sektionen.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så du kan også være nedladende? Det ok min ven, har prøvet det der var værre! Kan se du er aktiv herinde brormand men har ik tænkt mig at skrive romaner, for det er du bedre til end mig.

Forstår bare ik hvorfor du vil diskutere? Hvad vil du diskutere?
Så du kan også være nedladende?


Det tror jeg busfulde af jyder og BIF tilhængere kan skrive under på... Forsøgte det ikke engang i forrige indlæg.

Forstår bare ik hvorfor du vil diskutere? Hvad vil du diskutere?


Jeg forsøger at få fjernet stråmandsargumenter fra bold.dk, en bruger af gangen... og det sådan set ligegyldigt om det er en bonde eller bybo der skriver det.

Mit problem med stråmænd, er opstået som en konsekvens af hvor ofte BIF tilhængere, gjorde brug af det...
Når man bygger sin identitet på glansbilleder og røverhistorier, så kommer man som regel til kort overfor redelige argumenter. Hvilket så medførte at stråmandsargumenter blev en normal reaktion, når div. røverhistorier blev skudt ned.

Det er ofte benævnt som "MightyBlues´s (BIF tilhænger) 3trinsraktet" 1stråmand, 2løgn, 3vildledning...

Men som sagt, nu er det noget der irriterer mig, uanset hvem der skriver dem.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Og 119 hele vejen brormand
Men hvad har jeg skrevet, der satte dit roman-mode i gang? Plz forklar mig det min ven
Hvilken post eller udtalelse?
Annonce