Snak

Mere indhold efter annoncen
Delaney er du enig med Tøfting? Har hørt det udsagn før, men hvorfor skulle det ærgrer Kehlet mest? Det er jo Randers lejren det gik ud over.
Brøndby IF siden 1987 Liverpool FC siden 1996
Kehlet er en meget dårlig dommer. I sidste uge lavede han en kæmpe brøler i kampen FCM-AaB. Han forærede FCM et mål de aldrig skulle have haft og overså et klokkeklart straffespark til FCM. Giv ham et rødt kort og karantæne.
Det bliver aldrig godt mere i de klubber du befinder dig i Faxe. Du mangler evnerne.
Nej det mål mod Aab var okay. Det var i hvert fald i en gråzone
Jeg er OB-fan og ret ligeglad med Brøndby (sorry, men bare for at sætte tilhørsforhold på plads). Men i situationen forstod jeg udmærket, at der blev dømt straffe. Det forstod jeg egentlig også efter slow. Marxens indgreb kommer bagfra, og det vil altid være risky - han når ikke bolden, og han fælder Hedlund. Jeg er helt med på, at hvis Hedlund ikke længere har bolden under kontrol, så er det en helt anden sag; det er muligvis en fejldom. Jeg kan også forstå, at Randers-spillerne brokkede sig, for det virkede hårdt dømt i situationen.

Men vil bare sige, at det på mig tilskuer uden tilhør til noget at holdene virker som en af hårfine beslutninger, der kan gå begge veje i kampens hede.
Synes det er et klart eksempel på VAR skal indføres.

Synes nu også det er meget pænt at han går ud og sider der ikke var straffe, at forvente man gør det i en kamp er lige nok, der skal man måske have set nogen stillinger, og hvilke hold der spiller før spilleren siger noget. Nu er det jo også en dommer jeg ikke ligefrem ville tro ville ændre beslutningen
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hmm... holdt hårdt på, at der var straffe.
Men fair; hvis en af hovedpersonerne siger noget andet.. Vi var heldige med at få tre point i dag så.

Det viste spillet desværre også.
Jeg synes bestemt ikke der var straffe, idet Erik Marxen blot kommer foran og erobrer bolden, så Hedlund sparker ind i Marxens læg og falder. Fint af Simon Hedlund at indrømme han heller ikke synes der var straffe. Marxen bliver vist ud pga. brok, men hvem vil ikke brokke sig, hvis man føler der er begået et justitsmord. Kampens resultat kan ikke ændres nu, men Marxens karantæne burde annulleres.
George Best: "In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life." OB Liverpool
goooooool, nej får ikke kort pga brok. Elendighedens mester af e dommer forklarede ham, at han fik gult, da han fratog brøndbyspilleren en oplagt scoringschance
Pokalmeister 2021
Sympatisk af Hedlund at komme med disse udtalelser. Dette ville også have klædt Retov. Men Retov sagde trods alt, at I de sidste kampe har hedlund fået 3 straffe, og det er rigtigt især i det sidste tilfælde. Ren foræring fra dommeren.
Nu er der ikke indført VAR

Da jeg så den situation i kampen, lignede det et klart straffe spark, i langsom gengivelse, ligner det overhovedet ikke et straffe... set fra siden, forfra sætter marxen benet helt ind i mellem hedlunds, så set live og fra den rette vinkel ligner det 100% et straffe
Annonce