Snak

Mere indhold efter annoncen
@Foxtrot

Det mindste fejltrin igen, så er han i fokus igen .

Får han lov at spille med forlænke og kan han træne forsvarligt? Det er ikke sikkert og så kan de ikke disponere over ham. Det er da skadeligt.


Selv hvis man vurderer han hverken må træne eller spille med fodlænke, så har manden fået 20 dage og ikke 20 måneder. Jeg er ret overbevist om man arbejder på at den afsoning kan starte med det samme sæsonen er slut og derved kommer han ikke til at misse det mindste, da der alligevel er en lille sommerferie, så værst misser han nok en tur hjem til Mexico og en træningskamp. Det virker dog til hans fysik lige kan klare det.

Ift. Det mindste fejltrin, så er han i fokus igen er jeg enig med dig i. Det er dog ikke anderledes for andre spillere. Det er dog yderst sjældent man ser konsekvensen af at fyre en spiller medmindre man agerer ligesom Amoo. Jeg mindes en Mohamed Zidan der kørte hvad der idag ville kategoriseres som vanvidskørsel, han blev nappet i at spille hazardspil og så var der vist en sag med et stjålet Rolex eller lignende. Anders Holck er dømt for vanvidskørsel i Danmark og er blevet fanget i et afsnit af det skotske svar på "politijagten" på BBC. Mindes ikke det ene har resulteret i en fyring eller at man siger man ikke vil tage imod sukkerfars penge af den årsag.

Der er brodne kar alle steder og også langt flere end vi nogensinde bliver bekendt med. Jeg kan huske Erik Mykland på forsiden af avisen, spritstiv, med bukserne nede om anklerne sovende op af en mur og udover gode grin og en kammeratlig samtale, så var der ikke så meget mere i det. Det her samfund er blevet for Woke!

Og jeg forsvarer ikke vanvidskørsel som selvfølgelig skal straffes iht. Det som loven foreskriver. Dermed sagt skal der heller ikke være en ekstra straf fordi du er en offentlig person.

Til dagligt er vi alle stolte af loven er ens for alle uanset samfundslag, men nu skal den pludselig gradbøjes for at statuere et eksempel? Make it make sense.

Forhåbentlig er jeg død længe før idiotismen i denne woke klovneverden topper.
@densortestolpe jeg er enig i at det er godt vi lever i et land, hvor alle er lige for loven. Flere nævnte hans indkomst som årsag til at han ikke skulle udvises, fordi han betalte mere i skat end andre. Der er vi heldigvis enig, for det bør ikke spille ind. Det er en anden snak.

Det handler ikke kun om Huescas. Han har virket spillemæssigt upåvirket. Meget imponerende af så ung en spiller.

De mange lorte sager der har været på det seneste, er der kritik omkring håndteringen som peger på Neestrup og især Sune. Har de håndteret det godt? Eller er der kommet i ridset i lakken? Det er vel de to spørgsmål som vi uenige i.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Der er brodne kar alle steder og også langt flere end vi nogensinde bliver bekendt med. Jeg kan huske Erik Mykland på forsiden af avisen, spritstiv, med bukserne nede om anklerne sovende op af en mur og udover gode grin og en kammeratlig samtale, så var der ikke så meget mere i det. Det her samfund er blevet for Woke!

Man kan selvfølgelig altid argumentere hvorvidt man kan lide ændringerne i samfundet - og nogle gange bruger folk også tid på underlige sager.
Men Myklands sager kan dateres tilbage til 2003, det er før både Facebook (2004) og YouTube (2005), og sociale medier har ændret meget i det generelle samfundsbillede på godt og ondt.

Desuden modtog Mykland flere bøder, og den ene større end den anden for hans eskapader i nattelivet.
Men ingen kender de reelle konsekvenser internt i klubben, da man ikke udtalte sig om dette dengang, det var nemmere at holde internt, netop fordi internettet var sit spæde stadie endnu.

Jeg mindes en Mohamed Zidan der kørte hvad der idag ville kategoriseres som vanvidskørsel, han blev nappet i at spille hazardspil og så var der vist en sag med et stjålet Rolex eller lignende.

Zidan havde flere episoder med fart, men episoden som kostede ham kørekortet var, da han kørte 142 km/t i en 80 zone.
Omend det er for stærkt, falder det ikke indenfor rammen om vanvidskørsel (100% mere end fartgrænsen eller +200 km/t).
Da dommen faldt i ur sagen, var Zidan skiftet til Werder Bremen.

Han modtog derimod en dom på 60 dage, og noget samfundstjeneste for vold, hvor Midtjylland tillod ham at fortsætte sit virke i klubben.
@Foxtrot

Af mangel på tid får du lige et turbo svar og så kan jeg altid give en uddybende forklaring til min mening senere.

1. Neestrup har et job som cheftræner og det er at stille det stærkeste hold. Hvis det involverer en spiller som er dømt af det danske retssystem i det man kan kalde "et rap over nallerne" sag. Så er det nu engang sådan det er.

2. Sune skal stå til ansvar overfor en bestyrelse og det er den der har det sidste ord uanset hvad. Sune kan ikke sige nu smider jeg et aktiv på 100 mio. Kr ud for at statuere et eksempel. Den luksus har man slet ikke i en børsnoteret virksomhed. Ville Huescas sagens negativitet medføre en udgift større end det man ser i sit aktiv, så havde piben måske haft en anden lyd (som man så med Amoo).

Og nej hans indkomst skal ikke spille det mindste ind i strafudmålingen. Af samme årsag skal han selvfølgelig heller ikke udvises pba. En lov der blev stiftet for at komme anden etniske pulverskubbere der kørte dødsræs gennem gaderne i DK til livs fordi det stadig er billigere, at risikere 1 år i fængsel på vanvidskørsel end at blive taget med 5kg kokain i bagagerummet.
@densortestolpe. Både Neestrup og Sune har accepteret et job, hvor der er et værdisæt. Mig bekendt handler det værdisæt ikke kun om titler og økonomi. Men nøgternt set har du ret i at det er deres roller.

Ingen taler om at smide 100 mio ud af vinduet.

DBU sanktionerede eksempelvis Bendtner da han pandede en ned. På det tidspunkt var det sportsligt dumt, for han var god for landsholdet. Men det er en helt anden snak.

Og selvfølgelig skal han ikke straffes værre eller bedre af retssystemet. Det er vi enige om. Han skal straffes ligeså fair som andre der har begået samme handling, ligesom hans straf også vil indgå i vurderingen fremadrettet.

“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
I betragtning af at klubber i Premier League og Bundesligaen er interesserede i ham, tillægger adskillige her i den hjemlige andedam da vist noget med en fartforseelse lige rigelig betydning.
@Foxtrot

Jeg er ikke uenig med dig. Og i den perfekte verden og også min egen drømmeverden, så var spillere som Huescas etc. Selvfølgelig de perfekte rollemodeller overfor børn og unge der ser op til dem. Det er desværre ikke altid tilfældet. Og jeg er ikke i tvivl om, at hverken Neestrup eller Sune billiger dette på nogen måde, selvom nogen tolker dette udfra Huescas der starter inde. Den objektive ville dog kunne se hans form er langt bedre end Gocho på nuværende tidspunkt og det er altså ikke de sidste 5 kampe, hvor forskellen mellem guld og sølv er 1 point, at man skal eksperimentere eller statuere et eksempel. Et misset CL ligaspil kan koste +300 mio. Og grunden til jeg siger 100 mio. Ud af vinduet, så er det fordi det er den værdi Huescas pt. Har på transfermarkedet efter anerkendte analyse institutter.

Jeg kan dog garantere for at hændelsen med Ramaj og Huescas ikke er en del af fodboldopdragelsen på FCK talent, hvor de går meget op i ordentlige værdier, fremtoning og derfor gør det også episoden, hvor Chiakha laver håndtegn med håndjern efter BIF sejren til en pinlig episode. Det viser også forskellen på en moden ung spiller og en spiller der stadig er en "drengerøv". Her tænker jeg på en sammenligning mellem Froholdt og Chiakha, hvor man slet ikke er i tvivl om at Froholdt ikke ville overveje det Chiakha gjorde. Igen drengen er ung og der skal være plads til fejltagelser, men han skal også være voksen nok til at tage temperaturen i rummet og det var han bestemt ikke den dag, hvilket jeg også ved er blevet påtalt og nok skal blive det igen.

Og jeg er ked af at skuffe dig ligesom de seneste hændelser skuffer mig selv. Men vi er som tidligere nævnt stadig ude i, at der sidder en bestyrelse med det sidste ord. Det er nu engang sådan klaveret spiller i en børsnoteret virksomhed. Når potentielt missede indtægter i omegnen af 300-500 mio. Kan være resultatet af at statuere et eksempel, så er udfaldet af straffen som regel lidt anderledes. Det er konsekvensen af at en handling kan koste et kursfald på 20-30% og et tab af værdisætningen af koncernen i omegnen af 500-600 mio. Kr.

Og ja som du nævner har Huescas sagen som minimum skabt præcedens for fremtidige sager, hvilket jeg synes er ganske glimrende. Jeg synes heller ikke en FCM eller BIF spiller skulle udvises for noget lignende medmindre det var gentagende tilfælde eller, at personen lavede andet kriminalitet, men 7, 9, 13, så er det sjældent noget vi skal forholde os til i denne verden og jeg forventet heller ikke det bliver det i fremtiden.
@densortestolpe tak for et konstruktivt bidrag og det lyder langt henad vejen som om vi er enige. Og jeg forstår også det med pengene, selvom det samtidig også er en øjebæ og henad vejen ødelæggende for sporten. Men det går den vej, desværre. Og så kan vi være fodbold romantikere herfra og til evig til, det ændrer ikke ved udviklingen.

Men når man “opdrager” og har så meget fokus på talenterne, så rammer det også hårdere, når de sager med Amoo, Huescas og Ramaj dukker op. Det er voldsomme sager og det kan også tyde på, at scouting og onboarding, ikke helt har slået til. Det skal der nok også kigges på. Det er også et sats, at hive en spiller til klubben, som også står overfor 60 dages karantæne for vold efter kampen. Kan det ske igen? Han var også oppe og køre i forbindelse med det katastrofale derby. Håber ikke.

De skal ikke være svigermors drøm. De skal have lidt kant og der må også gerne være had/kærlighed ligesom med Zanka, Wass etc. det er en del af charmen. Det skal bare ikke kamme over.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
@Foxtrot

Absolut. Og selvom lige de tre ikke kan klandres FCK talent, så falder det stadig tilbage på klubben og du kan selv se hvor hjernedøde kommentarer der kommer i 7/10 tråde omhandlende FCK efter disse episoder. Det er man som udgangspunkt selv skyld i. Jeg kan dog garantere dig at lige Amoo casen græmmer alle os København fans og jeg får kvalme ved tanken om den lille dreng.

Huescas kan tilegnes at være ung og dum og det er sket for langt flere af os end man lige kan forestille sig, forskellen er bare der ikke stod en betjent med en laser eller en fotovogn den ene eller to gange vi kørte som en bukket p** med hovedet under armen. Ramaj er også hvad der sker i kampens hede og jeg har sgu set vildere ting i København derbys end det. Huescas skal selvfølgelig have sin straf og var han blevet udvist, så var der ikke noget at indvende imod det, udover det nok var på tide at gennemgå loven igen i fremtiden, så man rammer dem den er beregnet, men juridisk havde der som udgangspunkt intet været at indvende. Ramaj sagen billiger jeg heller ikke, men som du selv ved så sker de ting i kampens hede og de skal selvfølgelig straffes med karantæne og evt. Bøder af DBU og klubben, men at folk uden liv anmelder dem hjemme fra sofaen er alligevel voldsomt. Vi snakker to voksne mænd der er mere ressourcestærk end de fleste. Desuden gætter jeg på de begge ejer en kæmpe stolthed som det at være prof spiller og en "vinder" typisk indebærer og ingen af disse typer vil have noget så fesent hængende på sig som man havde en finger med i mesterskabet (mulig karantæne / fængsel) over sådan en lille batalje. Jeg synes dog det er fint man kigger på sagen også så spillerne ikke sidder med følelsen af der er carte blanche når fløjten først har lydt, men at vi stadig befinder os i den "virkelige" verden, så lovens rammer gælder stadig uanset spændingsniveauet.

Den med Gabriel synes jeg lige du skal se, da den findes på X et sted. Men det er umuligt at se hvad der sker i episoden og om der decideret sker vold. Jeg ved dog at en af de andre spillere som skiftede til Brasilien fik trukket sin karantæne tilbage, men lad os afvente og se hvad der sker. Jeg kan dog ikke blive sur over en spiller er en smule svinsk eller går til grænsen, da det er en del af gamet. Jeg gider dog ikke se frustrede eftertacklinger, svanens død og deciderede svinestreger (voldshandlinger).

Jeg er også fan af god lir! Så en Zanka med ørerne ned mod Sydsiden, en Roony der bukker eller en Pentz der gør ditto kan sgu ikke andet end få mig til at trække på smilebåndet. Vi savner lidt shithousery typer a la Vardy i suppen til at trække x-faktoren lidt op.
Annonce