Snak

Mere indhold efter annoncen

Bild: Froholdt enig med Frankfurt

søn 15. jun 17:17

Ifølge Bild er Victor Froholdt enig med Eintracht Frankurt. Tyskerne mangler ifølge mediet stadig at opnå enighed med FCK om en pris. 



Læs hele nyheden her
Ung, A-landsholdsspiller med kæmpe potentiale og lang kontrakt, kan ikke se hvorfor de skulle acceptere under 150. Skal han ikke være rekordsalg før det er det værd?
AC Horsens
150 mil er for billigt. Dog kan en stor videresalgsklausul være meget attraktiv, især da Frankfurt næppe betaler så meget for en bænkevarmer... Så han kan sagtens blive solgt allerede næste sommer igen, for mange flere penge.
Hvis han koster en øre mindre 200 millioner er fck ho til grin. Hold nu på ham og få sportslig udbytte af ham. Han kan meget vel være forskellen på om fck skal spille CL eller ej. Og de 300-400 millioner der medfølger. HOLD NU PÅ HAM.
Under 150 mio er skod solgt af Sune. Så det sagt. Lige før 150 også er det.
150 millioner er alt for lidt, havde forventet 190 millioner før klausuler.

Elendigt købmandskab hvis 150 millioner er sandt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
150 millioner er mere end fint for en spiller (med alt respekt) spiller i Superligaen. En liga som ikke engang er i top-15 på koefficientlisten. Det er stadig et sats, vi aner ikke hvordan han kommer til at gøre det på en højere hylde, men han ligner en god fyr som har disciplinen på plads.
En ting er hvad FCK har råd til at sige nej til, noget andet er hvad han reelt er værd. Mellem 150 og 200 vil være en flot pris.
Selvom SGE var lidt min hadeklub da jeg boede i Tyskland må jeg nok indrømme at det i dag er den bedste klub i BL for en ung spiller med potentiale. Positivt med landholdsbrillerne på.
Synes også det er decideret til grin hvis han ryger for under 200 mio.

Sammenligner man med Orri som blev solgt for 150 så er Froholdt jo langt mere etableret og vigtig. Han har vundet samtlige priser og spiller for et meget bedre landshold. Samtidig er han uvurderlig for fcks CL drømme som indbringer meget mere end 150...
Som tilfældet var med Oscarsson, som FCK også helst havde beholdt, kan presset fra en spiller med et godt tilbud på hånden blive så betydeligt, at der ikke er raison i at forsøge at holde på ham. Det lader til at mange glemmer denne faktor, og forventer at klubben, med kontrakten i hånd, kan få noget godt ud af at gå imod spillerens ønsker.

Men ellers helt enig i at det bedste for os vil være at han bliver, men Frankfurt er vel en udmærket platform for hans videre udvikling.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce