Snak

Mere indhold efter annoncen

Billing jagter VM-drømmen: Riemer har været ærlig

søn 15. feb 09:00

Efter en flyvende start i FC Midtjylland drømmer Philip Billing om en plads ved den mulige VM-slutrunde til sommer, men han er klar over, at konkurrencen er benhård.



Læs hele nyheden her
Når han spiller for et hold, der spiller med i toppen EL, og som er blevet favoritter til at vinde Superligaen, efter han kom til, så skal han selvfølgelig også med til VM, såfremt Danmark kvalificerer sig. Han er med afstand den bedste midtbanespiller i Superligaen, og nu kan det være, jeg bliver farvet, fordi jeg kan lide ham rigtig meget som spiller, men også hans personlighed gennem interviews osv, men jeg synes faktisk ikke, at niveauforskellen mellem den nuværende landsholdsmidtbane og Billing er så stor igen, og det siger jeg som Brøndby fan.
Vejen til landsholdet må alt andet lige være kortere for forsvarsspillerne i Superligaen i øjeblikket.
Gør bare transfervinduet kortere om sommeren
Hvis alle de bedste er klar, har jeg svært ved at se hvordan Billing skal klemme sig med, men det kræver jo ikke mange skader/formnedgange for at blive aktuelt at hive ham med. Men jeg synes nu også det er noget strukturelt der taler imod. De gange han har fået chances synes jeg det har været tydeligt, at han ikke passer ind i den form for fodbold som landsholdet spiller.
Silkeborg IF
Er Billing blevet bedre til fodbold, siden han skiftede til FCM? Eller er de andre på samme position blevet dårligere? Hvis ikke, så er det da svært at argumentere for, at han pludselig skal være en del af landsholdet (igen).

Har har gjort det fint, men det jeg hæfter mig ved, når der snakkes landshold er, at spillere der spiller i PL, Ligue1, La Liga, Bundesligaen osv ofte spiller mod verdensklasse hold og modspillere. Det er dem, vi skal møde ved EM og VM - i hvert fald når vi taler om, at vi gerne vil komme langt. Derfor må det være en fordel at have spillere med, der til daglig får modstand fra verdens bedste frem for spillere der til daglig møder, Randers, Vejle, Silkeborg osv.

Der er mange argumenter omkring at FCM er lige så gode som de andre hold, som vores landsholdsspillere repræsenterer, men jeg mener, det er modstanderne det handler om.

Jeg vil mene, der er mange centrale midtbanespillere, der står foran Billing og med Narteys skifte til Lyon vil jeg bestemt også hellere starte ham, hvis de da var tiltænkt samme boks-boks position.
Billing har fået flere chancer uden, at han udnyttet dem. Han er bestemt kompetent, men passer bare ikke ind i fællesskabet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
BIF81

Men han bliver jo også testet på noget nært øverste niveau i Europa League, hvor han stadig er en af FCMs bedste spillere, når de spiller i den turnering. Så selvom det ikke er hver uge, at de spiller EL, så hæfter jeg mig stadig ved, at når de spiller i turneringen, så er Billing stadig en af banens bedste, i hvert fald for FCM. På udebane mod Nottingham, som er et Premier League hold, var han jo f.eks. fuldstændig fremragende og en stor grund til, at de vandt den kamp, fordi han lå på midten og styrede spillet, og det samme har han været i et par andre EL-kampe også. Og ved ikke hvorfor, men havde glemt alt om Nartey, men han skal selvfølgelig også med ind i Riemers overvejelser, da han har banket på længe nu, først med gode præstationer i Superligaen og sidenhen i Ligue 1 for Lyon.
Jeg siger slet ikke, at Billing ikke er dygtig. Men jeg ville synes, det var en sjov udvikling, hvis Billing som fast man i Bournemouth ikke kunne bruges på landsholdet. Så skifter han til FCM og kan godt bruges. Men timing og konkurrence spiller naturligvis også en rolle. Schöne, tøffe m.fl var også mange år om at bide sig helt fast på landsholdet.
Er Billing blevet bedre til fodbold, siden han skiftede til FCM? Eller er de andre på samme position blevet dårligere?

Man kunne skrive nøjagtigt det samme om nartey.
Jeg tror vi er ude i noget med at han er fra FCM, og dem kan du ikke lide.
Kan vi snart komme væk fra det der!
Det er bestemt også værd at tage med, om Riemer må udtage de normale 23 spillere eller om det igen hedder 26, som det var i de forgangne slutrunder. Billing er lige på nippet hvis det er 26 spillere.
Ro på!
Billing var faktisk på bænken i november mod skotterne efter at have været fraværende i knap to et halvt år.
Tit og ofte har jeg siddet til landskampene i håbet om at Billing kom på banen, men har også bare måtte konstatere og ikke mindst acceptere, at vi har haft rigtig mange topklasse midtbanespillere til rådighed !(Ingen nævnt ingen glemt).
Billing er en, efter min mening, utrolig elegant og klog spiller.
OG tiden i Midtjylland har, indtil nu, bevist det til overflod.
Det bliver spændende at følge og lur mig om ikke det bliver som i H C Andersens "Den grimme ælling" på landsholdet !
Fortsat god fodbold weekend ⚽
kimjen
Annonce