Snak

Mere indhold efter annoncen

Billing om Siewert: Tabte respekten på en uge

tirs 28. maj 2019
Huddersfields Philip Billing har ikke meget til overs for klubbens træner Jan Siewert, der hurtigt tabte respekten blandt spillerne i Huddersfield. 

Læs hele nyheden her
Mon Philip Billing gerne vil videre og allerede har en aftale? Vildt nok med så klar kritik, når Siewert stadig er træner.. indrømmet jeg har ikke fulgt Huddersfield tæt men det så ud til at Siewert valgte at spille med dem som skulle blive i klubben efter nedrykning.
Det lyder mest som en spiller, der er lidt bitter over, at han er blevet placeret på bænken af den nye træner
Lynge Høvdingen
Men med Huddersfields resultater og Siewerts udtalelser efter kampene in mente, giver Billings kommentar god mening. Det er virkelig en skidt statistik, også selvom Huddersfield i forvejen lå skidt.
Det var SÅ tydeligt at spillerne ikke spillede for Jan, og at holdet ikke udviklede sig. Befriende at der endelig er en, som tør sætte ord på den fadece vi oplevede med et Huddersfield hold i total opløsning
#UTT
@mexicoz

Det lyder mest som en spiller, der er lidt bitter over, at han er blevet placeret på bænken af den nye træner


Har du læst artiklen? Manden blev kåret af klubbens egne spillere til "årets spiller" og "årets unge spiller". Selvfølgelig skal han være utilfreds med ikke at få spilletid når ovenstående er tilfældet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Top1206

Mon Philip Billing gerne vil videre og allerede har en aftale? Vildt nok med så klar kritik, når Siewert stadig er træner.


Billing har ligesom Zanka udtalt, at han/de skifter i sommerpausen.
Allerede i slutningen af Marts havde træneren smidt håndklædet i ringen, og udtalte at Championship var på vej, så det var fokus.

I det lys er det måske meget fair at han sorterer i dem der ønsker at blive, og dem der måske vil videre. Problemet var så at spillere som blev droppet ikke fik en forklaring, og at Siewert stadig var aggressiv når nederlagene kom.

Billing burde vel holde mund til han er skiftet. Enten ved han at træneren er færdig eller at han selv er garanteret ny arbejdsplads. Han er dog stadig på kontrakt i No-Ruddersfield.
Har han ikke været i Huddersfield så længe at han tæller som Home Grown i Premier League? I så fald er det kæmpe fordel for ham og så skal der nok stå gode klubber parat til ham.
Mon Philip Billing gerne vil videre og allerede har en aftale? Vildt nok med så klar kritik, når Siewert stadig er træner..


Den her udkom igår.
https://www.bold.dk/fodbold/nyheder/billing-og-huddersfield-enige-om-muligt-farvel/
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Har han ikke været i Huddersfield så længe at han tæller som Home Grown i Premier League? I så fald er det kæmpe fordel for ham og så skal der nok stå gode klubber parat til ham.


Jo, han skiftede fra Esbjerg da han var 16 eller 17 så han tæller som trænet i England. Jeg tvivler på han får svært ved at finde en midterklub eller sub-top klub i Premier League der vil have ham.
Næver forever.
Annonce