Snak

Mere indhold efter annoncen

Binks helt uforstående: Hvordan skal man forsvare sig?

søn 23. nov 19:45

Luis Bink forstår ikke, hvorfor der blev dømt straffespark, da bolden ramte Frederik Alves på armen på en afslutning fra Elias Achouri.



Læs hele nyheden her
Har han seriøst spurgt hvordan man skal forsvare sig hvis en fodbold bliver sparket mod en? Man skal i hvertfald ikke gribe den…
@Mreren Enig. I hvert fald ikke som markspiller😅
Mreren
Hvor og hvornår var der en som greb bolden?
Virkelig en skam den slags skal give straffe.
Reglerne bør blive efterset.
Dommeren var ringe, men lige i den situation tror jeg ikke der er så meget tvivl om, at reglerne siger der er straffe, når han er så skråsikker.

Neestrup mente også den var tynd, og startede med at brokke sig over en lignende situation imod FCK i sæsonens første kamp.

Så det er jo reglerne der skal efterses, så situationer som denne ikke opstår.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Spillede fræk fyr foran FCK fans inden kampen. Opførte sig som en idiot under kampen. Laver et retarderet interview efter kampen.

Han passer så godt til BIF ham der.
If you know, you know.
Vist meget Binks ikke forstår.
Started as fun, keep it that way.
Kan nu godt forstå Binks en smule. Men altså, synes det er helt ok at dømme straffe i situationen, sådan som reglerne er. At jeg så godt kunne undvære mange af de straffe, der pt. gives for hands, er en anden snak 😊. /Det er bare fodbold
Personligt har jeg set de her slags situationer både give straffespark og ikke give straffespark. så jeg forstår sådan set godt, hvis spillere, trænere og fans har svært ved at se en klar dommerlinje i den her slags situationer. I sidste ende synes jeg bare, at det er ærgerligt at fodboldkampe skal afgøres på hvad jeg vil kalde en 50/50 straffesparkssituation.
Det er underordnet om det er en dommerfejl, en regel fejl eller en VAR fejl.
Det sørgelige er at vi er endt i en situation hvor spillets største chance gives for et "uforsætligt påskud" -som det hed førhen.
Annonce