hvad har det med danske dommere at gøre?
Det var egentlig bare en kommentar til at der er dårlige dommere overalt også i økonomisk stærkere ligaer en superligaen. Jeg synes ikke de danske dommere er specielt ringe i forhold til hvad man ellers ser. Vi kommer jo aldrig op på niveau med top ligaerne, og folk vil alligevel aldrig være tilfredse.
Selv Brøndby som professionel klub skriver et offentligt brev med dommerbrok, og Midtjyllands træner laver ikke andet end at brokke sig over dommerne, selvom der sjældent er noget at komme efter. Det sværter billedet af dommerne i offentligheden og afføder bare brok uden substans, fordi det er dejlig nemt bare at giver dommeren skylden. Dommerbrok i superligaen er blevet en automatreaktion.
Jeg er kæmpe fortaler for professionelle dommere, og det ser jeg gerne klubberne betale, hvis det er muligt at tiltrække nok der gider det på professionelt niveau.
NP er Suppens bedste 6'er!