Snak

Mere indhold efter annoncen
I forvejen vil jeg mene at de strækker ekspert begrebet temmelig langt når de rekrutterer. Det vil blive helt forfærdeligt hvis det skulle være diskvalificerende at man har en tilknytning til en SL klub.
Så længe de deklarerer det har jeg det helt fint med at kommentatorne også er fans.
Jeg syntes den bedste medkommentator er Jan Mølby. Har snakker når der er noget i spillet at snakke om, han sidder ikke og promenere sig selv, og kommer med en masse dumsmarte bemærkninger. En kommentator skal ikke snakke hele tiden, de fleste der ser fodbold, har selv en mening om det, det behøves vi ikke få udpenslet.. Og om der eks. bliver dømt straffe, er de såkaldte fjolser helt oppe at køre, og bladrer rundt i det, i stedet for at kommentere på selve spillet.
“- Frederik er en dygtig analytiker, som skal analysere spillet på linje med vores andre eksperter, som også har en fortid i dansk fodbold. Vores eksperter ser på spillet og udtaler sig om, hvad de ser på banen. Det ligger i den fodboldfaglighed, som de har.”

Fodboldfaglighed er en sjov størrelse. 😊 Min oplevelse af Birks analyser i Brøndby-tiden var, at hans observationer stak i en helt anden retning end det, som majoriteten af fodboldeksperter så på banen.

Chefredaktørens afsluttende bemærkning om, at Birk skal "prøves af" sammen med Signe Vadgaard og Nicoline Caspersen, taler nærmest for sig selv. TV2 sender ham i studiet med to personer, der dækker både værts- og ekspertrollen fejlfrit, poleret, og uden at søge konfrontationen. Det lugter langt væk af, at TV2 godt ved, at Birk ville falde fuldstændig igennem over for typer som David Nielsen eller Bo Henriksen.

Og hvis ”Birk dækker Brøndby” ikke er et problem, burde TV2 gå planken ud og hyre Hjulmand til Nations League-kampene i stedet for netop Birk. Ikke kun for at skåne os seere, men fordi en direkte taktisk duel mellem Hjulmand og Reimer i studiet for alvor ville kunne noget. Kontrasten til Birk og Reimer er i hvert fald til at tage og føle på.

Men spørgsmålet er vel, om TV2 søger reel indsigt, eller om de med Birk bare har købt sig en kontrær profil for diskussionens skyld.
I mine øjne er de bedste kommentatorer dem der er mindst kontroversielle.
Boilesen er ikke særlig dygtig, imens Lars Jacobsen er super dygtig.
Thomas Graversen er helt håbløs imens Stig Tøgting ofte rammer nogle gode pointer.
David Nielsen er arrogant, bedrevidende og sort/hvid imens Mads Junker er forberedt, nøgtern og indsigtsfuld. KEP er farvet, kontroversiel og fordummende imens Benjamin Leander er faglig og troværdig. Michael Laudrup er nuanceret og vidende imens er Peter Sørensen problematiserende og uvidende.

Jeg vil generelt langt hellere have en træner end en fodboldspiller til at dække de taktiske aspekter af en fodboldkamp. Jeg vil langt hellere have en journalist til at stille kritiske spørgsmål end en tidligere Badmintonspiller.

Hvis Birk vælger at være nuanceret og faglig kan han blive en kæmpe gave. Hvis han søger at blive kontroversiel håber jeg det bliver en kort fornøjelse.
Jeg tror ikke seerne skal være så bange for om Birk og Boilesen sidder og husker deres bias.
Hvis brøndby eller FCK spiller dårligt, så skal de sgu nok sige det.
Skulle der sidde nogle som havde noget imod det, så er det nok nærmere ledelserne i de to klubber, som ikke kan være ret interesserede i at folk med indgående kendskab til strategier, dynamikker og interne ting, nu for åben skærm skal sidde og gøre sig kloge på deres performance!
De ville nok foretrække tidligere spillere fra Aab eller Esbjerg sad der.

Når det så er sagt, så tror jeg det vil gå med de to præcis som med frimann og lars jakobsen. Hver gang de siger noget positivt om deres gamle klub, så siger alle at de er biased! Og hver gang de kritiserer deres ganle klub, siger fans derfra at de svigter.
Med andre ord sætter de sig selv på øretævernes holdeplads… det klarer de nok!
Er dette scenarie ikke afdækket mange gange? Hvis man vil have eksperter med erfaring fra den pågældende liga, så er det svært at komme udenom nogen der har været i en klub, som de skal kommentere. Derudover er varedeklarationen på alle måder kendt, så seerne kan tage Birk, Boilesen, mfl indspark med et gran salt.
Det er ikke et problem i min verden. Glæder mig til at se hvad Birk kan
Annonce