Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes, det er forfriskende at snakke lidt om hans hår til en forandring.


Hvis du virker mener dette, så findes der bedre steder for dig at frekventere. Det kunne være Reddit, Hestenet eller den lokale kolbøttefabrik.

Birk får formentlig ikke et væsentligt bedre hold end det nuværende fremadrettet


Noget af en antagelse, men selvom det skulle være tilfældet, så er problemet for Birk (og i øvrigt også Jesper Sørensen før ham) at de ikke har en trup der afspejler hvordan de vil spille. Jesper Sørensen ville også gerne spille 4-3-3, men CV evnede ikke at løfte den opgave og det betaler Birk jo også regningen for nu.

Lad nu Birk og Schmedes får et par transfervinduer til at bygge det hold de mener kan rykke klubben. Jeg tør godt putte min hånd på kogepladen her og sige, at fyrer man Birk nu så får man en ny Thomas Frank case. Og man får alligevel ikke væsentlig bedre resultater.
Forstår heller ikke den ekstremt hårde kritik. Han har fået fint med point og vist BIF kan spille med mod de største hold i DK. Bund niveauet er selvfølgelig for lavt, men altså han skal have tid hvis BIF vil være seriøse.

Meget enig. Som skrevet i en anden tråd, så synes jeg det er ekstremt hysterisk allerede at begynde at snakke trænerfyring. Han har haft én vinteropstart til at sætte sit præg, og han overtog altså et hold på sjetteplads og med det ene ben ude af pokalen til AGF. Nu ligger vi på en tredjeplads, hvilket vel er målsætningen for sæsonen.

Nej, alt har bestemt ikke været lige kønt, og denne uge med et stort nederlag mod FCK samt exit til Silkeborg har selvfølgelig været et stort lavpunkt. Når det så er sagt, så var kampen mod FCK jo ikke en 0-3 kamp, og de forsvarende pokalvindere fra Silkeborg kan altså volde de fleste hold i Danmark problemer. Det spillemæssige er nok det jeg har været mest skuffet over, mest fordi han har sat røven i klaskehøjde med de mange flotte ord om ild, men altså - det tager jo noget tid at sætte sit præg. Giv manden en chance.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Ebbe Skovdal må være løsningen?
Birks pandehår RAUS!!
Ja, ligeudover Ebbe døde i 2020
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Manden er i 30erne hvor mange mænd begynder at blive tyndhåret osv. Pandehåret får også sværere ved at gro længere ned end det Birk er i stand til, da hårgrænsen trækker sig tilbage og dermed skal håret gro længere. Manden er ikke 18 år længere.

Mon ikke det er svar nok til "mysteriet" om hans hår?

Jeg kan ellers godt lide nogle af hans optimistiske kommentarer, men når det så ikke lykkes kommer det tilbage og bider dig hårdt bagi desværre.
Var han ikke ubesejrede med Brøndby i mesterskabsslutspillet før fck?
Hvad er der af store talenter fra MasterClass der kan gå i starteren om 1-2 år?
Ambæk, måske. Andre?

Hvem kan sælges for noget der ligner rigtige penge udover Kvisten, Suzuki og Bischoff?

Alt tyder på at man enten skal have et Kent Nielsen-gen for at finde ukendte juveler som kan sælges for mange dollars, eller man skal ud og bruge en røvfuld penge på at købe sig til et kompetitivt de næste sæsoner.
Jeg ser ikke Birk være den træner der kan gøre et middelmådigt hold med en periodisk rystende ringe defensiv til et *rigtigt* godt fodboldhold.
Ja, det er en antagelse.

Økonomien er europæisk
Men alting skal jo hænge sammen og som en anden skriver, så lever man lige nu over evne. Altså bruger man flere penge end man har råd til. Det kan man naturligvis ikke fortsætte med for evigt, hvorfor det med rimelighed kan antages at holdet aldrig bliver bedre end det nuværende medmindre, man laver en super præstation får slået døren ind til Champions League fast og vinder mesterskaber på stribe igen.
Det nuværende budget er jo netop sat efter, at man spiller europæiske kampe, hvorfor at fast deltagelse i Conference Cup ikke kan forventes at øge budgettet markant, da det er øget på forhånd.

Talenternes kurve
Man kan naturligvis altid sige, at pengene kan bruges bedre og det mener jeg da også de i nogen grad har kunne, men der har også været et par lykketræf som Suzuki som man ikke kan forvente fremadrettet. Man har to talenter som Kvistgaarden og Nartey der på samme tidspunkt præstere virkelig højt. Det havde man sidste gang omkring 2020 og altså for ca. 5 år siden og den store samling af talenter der rammer niveau samtidigt sker ca. hvert 5 år.

Hvor på holdet kan man optimere for de samme penge? Jeg har svært ved at se de helt nemme justeringer, der ikke vil øge budgettet væsentligt eller vil kræve, at man bare rammer den lige i øjet og det gør man jo aldrig. Der vil altid være fejlskud og mange af de fejlskud CV har lavet, de penge er jo allerede brugt.

Trænertid
Jeg er enig i at en træner skal have tid, men man er også nødsaget til at se resultater. I fodbold kan man ikke vente i 2 år før resultaterne vender. En træner kan købe sig tid, ved enten at skabe acceptable resultater eller ved at sælge et projekt. Hvis Birk skal købe tid skal han enten i Europa efter sommer pausen eller han skal skabe et spændende projekt som folk kan købe ind på, formentlig med den ild han selv beskrev.
Jeg synes, det er forfriskende at snakke lidt om hans hår til en forandring.
er det så ikke Euroman du skal ind på? Navnet på hjemmesiden siger lidt om hvad hjemmesiden handler om.

On topic. I mesterskabsspillet har han gjort det godt. Ingen tvivl om det. De 5 kampe inden var ikke i orden. Selvfølgelig skal han ikke fyres, den debat er tåbelig. Lad ham få en fuld sæson mere og så tager vi den derfra. Noget jeg godt kan lide ved ham, er at så mange unge får spilletid.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Annonce