Snak

Mere indhold efter annoncen
Come on champ. Du tror da ikke selv på at man kan være ligeså aggressiv med to stoppere some med tre? Aggressivitet og defensivitet er udtryk. Men alt andet end lige vil du alle dage, teknisk set, have et hurtigere opspil(eller i hvert fald flere opspil muligheder) og mere at skyde med jo flere du har fremme på banen. Med din logik lige nu så behøver hold jo aldrig kaste noget frem til sidst.

Selvfølgelig skal de ikke stå med tre stoppere når de er nede 0-2.
Aldrig en skam at tabe til et bedre hold 😂😂
Mon ikke Birk er lidt presset efterhånden.

Hvis han føler presset så stort etter 6 av 9 mulige poeng og 3.plass så er han nok ikke riktige mann for jobben.
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Ikke ude på at svine matematiske evner til, men hvis der står 1 mere, I en zone, er der 1 mindre i en anden.
En rask lille hjælp til skribent Matthiesen:

Forholde: fortie noget for nogen
Der er nok ment ´foreholde´: fremføre eller gøre opmærksom på noget
Det Skal Nok Gå
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Seriøst....

Der sker intet nyt i det interview end i alle andre....
Det kan næppe komme bag på nogen, at det er TV...
Også selvom det er BIF...
Man Utd og OB. - Av av, det er hårde tider! Ville godt nok ønske at folk var bedre til at kommunikere herinde...!!
Jeg synes, det er en lidt mærkelig og aggressiv attitude, den gode Birk har allerede fra starten af interviewet, som om han prøver at intimidere dem lidt. Og jeg kan generelt ikke rigtig lide Viaplay-værten så mit indlæg er på ingen måde et forsvar af ham.
Birk har ret
Men Birk så vel for helvede også kampen..., og hvis han ikke så at hver gang i anden halvleg vi gik i pres i den øverste del, der sendte de blot en bold op gennem midten, fordi vi havde kun 2 spillere der, og den ene var i halvt pres opad, det vil sige en spiller mod Viborgs 3....

Vi skal have tre på midten, og bruge Spierings hvor han er bedst, som 6´er, ikke som 8´er der skel helt frem og skyde på mål..., og så skal Noah, til at lære at slippe bolden, og vide at det ikke er U19 han spiller..., nøj hvor er hans bundniveau lavt og jammerligt.

Birk skal væk fra det med 3 midterstoppere mod hold der står lavt, og i stedet satse på spillere der kan dække op, og bliver tilbage og dækker deres pladser..., vores midtbane har været til grin de seneste 4 kampe..., og det er hans fejl, og fordi han holder fast i 3 stoppere, det eneste han kunne gøre ellers var at fjerne en "angriber" (hvor to er kanter), og rykke en ned på midten og så bruge to sideløbende angribere, der kunne servicere hinanden.
Boldklubben Frem 1886 (Spillet og fast foelgende siden jeg var 4 i 1984).
Han påpeger at bevægeligheden og intensiteten manglede og så er det vel ligegyldigt om han spiller med 2, 3 eller 5 mand nede bagved. Men det er lidt skørt, at han ryger i de der tekniske debatter. Det er lige præcis det de ønsker og der skal han være smartere.

De virkede ikke tændte i dag og det er set før. Så mangler der ledertyper der kan gå ind på banen og gøre en forskel. Der mangler Vallys, Klaiber og Wass at træde i karakter.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Annonce