Snak

Mere indhold efter annoncen
I dag takker jeg Lazio og vores gamle anfører Romagnoli, for at gøre livet surt for Inter. Jeg 1.000 gange hellere have at Napoli vinder Scudettoen frem for den uægte klub fra Milano.
man må håbe lautaro og thuram er klar til chl finalen, for uden dem, har de intet oppe foran af trussel.

Strengt taget blandt angriberne? Korrekt.

Blandt alle de andre - inkl. Dumfries, Dimarco, C.Augusto Barella, Calhanoglu, Frattesi, Bisseck, Bastoni, Acerbi, Pavard, Asllani - nogle nævnt, få glemt?
Ikke korrekt. Det er (hvis du fraregner de notorisk svage angrebsreserver) ligesom taktikken.

Jeg indstiller mig på at opgive Scudetto i år (FK! Så… nu er jeg done), og retter mit fokus imod ChL 🙏
.
“Jeg 1.000 gange hellere have at Napoli vinder Scudettoen frem for den uægte klub fra Milano.”

Hvad uægte er der lige ved, vel at mærke i det herrens år 1908 og længe inden man indså at fascisme er en grim og ondskabsfuld ideologi, at stifte en klub i protest imod italienertyranniet?
Det vil jeg kalde historisk langt mere ægte, end den elitære poloklub (ironisk nok, stiftet af englændere), der greb om sig.

Men sådan er vi jo så forskellige 🤷‍♂️😊
.
Mummisball - At Napoli har skader er en dårlig undskyldning. De har spillet dårligt og ikke købt en erstatning for Kva77.
Jaja Internazionale4everr!!! take a chill pill:) AC Milan er den ægte klub fra Milano, det kab du ikke løve fra. Iøvrigt håber jeg Inter vinder Champions League.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og hvilken erstatning skulle man købe i et transfervindue i januar?? Man har fået stabiliseret holdet ovenpå en rædselssæson efter mesterskabet.. Nu står man og kan afgøre det selv hjemme.. Du snakker som du har forstand til..
Den mest spændende liga i Europa. Vel den eneste.

Den eneste simpelthen. Godt nok er mesterskabet allerede afgjort i England, men du har vitterligt fem hold med ét point i mellem dem, der alle spiller om at kvalificere sig til Champions League i sidste spillerunde.
@Scotus

Rossonieri er originale, ja. Ældre end Inter, ja. Men ikke mere ægte end Inter. Det kan jeg ikke acceptere 🙂

Men tak for støtten 🙏 Mange i Italien vil ironisk nok holde med PSG, bare for at se skuffede Inter-fans og -spillere 🫠
Lad os nu se (🎶 Pazza Inter Amala 🎶) - håber SÅ meget!! 🇮🇹⚽️
.
Det Conte har præsteret med Napoli i denne sæson er ganske formidabelt. Især med tanke på at man halvvejs i sæsonen mister en af sine store stjerner, uden at man får en ordentlig erstatning ind. For mig er der dog ingen tvivl om, at Inters Chl kampagne med de kræfter det har kostet, og den fokus det har fjernet fra Serie A, i sidste ende bliver afgørende for, at Napoli med al sandsynlighed bliver mestre for fjerde gang i historien. Og jeg antyder ikke at mesterskabet til Napoli ikke er fortjent, for det er det. Men Inter har alt andet lige den bedste og bredeste trup i Serie A. Men andre prioriteter har bare kostet dem for meget i denne sæson.
Den eneste simpelthen. Godt nok er mesterskabet allerede afgjort i England, men du har vitterligt fem hold med ét point i mellem dem, der alle spiller om at kvalificere sig til Champions League i sidste spillerunde.


Stop nu med dit England bias. Hvorfor skal du altid kommenterer, når nogle roser en liga eller spiller der ikke er engelsk.

Og hvilke neutrale fans går egentlig specielt meget op kampen om CHL pladserne. I Frankrig var det endda endnu tættere, da alle fra 2-7 pladsen med 2 runder tilbage kæmpede om CHL pladserne. Og i sidste runde var der 3 hold med lige mange point, der kæmpede om den sidste.

Faktum er at Premier League har været kedelig for den neutrale seer i år. Ligaen var afgjort i december og det samme var nedrykningskampen. Lad os håbe den bliver mere spændende næste sæson. I år var den ik
Annonce