Snak

Mere indhold efter annoncen

Bjelland gjorde lyncomeback: Troede karrieren var slut

søn 5. mar 2023

Lyngby-træner Freyr Alexandersson er målløs over, at Andreas Bjelland allerede er tilbage fra sin skrækskade.



Læs hele nyheden her
Stærkt kæmpet Andreas Bjelland, vigtigt for Lyngby at få ham med ned i NordicBetligaen og være ankermand på et nyt Lyngby mandskab, som vi forhåbentlig allerede har tilbage i 3F superligaen sommeren 2024..
AK1978
Selvfølgelig ser det stadig umuligt ud at forblive i Superligaen, men hvis Lyngby fortsætter sådan her, så er der måske også 3 point mod Horsens på hjemmebane om 14 dage. I så fald er det altså ikke umuligt med yderligere 2 indbyrdes. Men nu er fokus på at få et resultat i Herning næste weekend.
Jeg har nu heller ikke dømt Lyngby nede endnu, selvom det selvfølgelig ser svært ud.
Sidste runde taber de i sidste minut, hvilket er sket flere gange i denne sæson. Kan de undgå at tabe dem og i stedet få trukket nogle et-points kampe hjem sammen med nogle sejre, så er den ikke helt umulig.

Ja, Aab er inden for rækkevidde, men der er 10 point op til Horsens. De bliver svære, men kan de undgå FCM i nedrykningsspillet (og det gør de jo nok) så er resten af holdnene jo til at tale med.
BIF var elendige i går, men synes faktisk Lyngby i mange kampe har vist, at de har noget at byde på og jeg håber de kommer op og gør nedrykningsspillet spændende.
Aab, de er så kedelige og intetsigende i denne sæson, at jeg håber de ender sidst og kan få en tur ned og få bygget det op igen så de fremover igen er det hold man faktisk synes var spændende at se på.
Annonce