Snak

Mere indhold efter annoncen
Det må du vide - du gør det til UG.

Nå, hvad skulle jeg tage stilling til - om ajax vandt The Double?

Og nok en gang kommer du med en bovlam kommentar for at undgå at tage stilling til én af dine mange fadæser. Nuvel, jeg må hellere formulere det sådan, du ikke kan snoe dig udenom: Hvorfor spurgte du, Kezman69, den 8. maj (i år), om jeg troede, Ajax ville vinde The Double i år?

Eller er du endelig parat til at indrømme, du måske har lavet en ette-bette bommert? Det vil være et fint første skridt. Så kan vi derefter muligvis have en moden, saglig diskussion om de finere detaljer af kick ´n rush fodbold, og hvordan du komplet og aldeles misfortolker Ajax´ spillestil.

PS. Du er slet, slet ikke så sjovt, smart eller klog, som du selv tror, du er.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Kulsort indlæg, Flying D!

Var det i øvrigt kulsort du malede dig? dér i hjørnet?

Vidste sgu da godt ajax ikke kunne vinde the double...eller The treble som du først var inde på...?

vil da gerne debattere fornuftigt med dig, men så må du også love ikke at male på dig selv i hjørner. Det lyder ikke supersundt.

Sov godt...
Vidste sgu da godt ajax ikke kunne vinde the double...

Så du udstiller din stupiditet med vilje, eller? Og så er det mig der er kulsort. Kæft, det sejler for dig, knægt. Underholdende er det dog.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Nåååååeh, kan se du har rettet lidt i indlægget.

Nu giver det en smule mening. Men vel mest udsagn? Kan du formulere præcise spm. skal jeg besvare dem i morgen.

PS: Sidder du i hjørnet og maler...nu?
Det er ikke skide svært, Kezman, selv for dig - spørgsmålet kan findes i indlægget; hvorfor troede du, Ajax kunne vinde The Double?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det troede jeg såmænd heller ikke.

Jeg spurgte jo om du troede det.

Alle ved at ajax røg tidligt ud mod Vitesse i KNVB Beker (selv æresdivisionens i særklasse svageste træner - fistelstemmen Rutten - kunne nemt lave et taktisk set-up, der dæmmede op for ajax høje bolde, og med en neutral dommer var ajax hurtigt ude)

Tror det var omtrendt samme tidspunkt ajax blev ydmyget af den rumænske storklub Steaua Bukarest i EL...således at de også måttet forlade EL i skam.

Og Supercuppen, som de vægter højt i amsterdam tabte de jo også med et brav, endda på hjemmebane hvor PSV smækkede 4 mål i kassen, men dog ikke fik lukket af for de høje nedfaldsbolde i eget felt, således at ajax trods alt kom på tavlen 2 gange.

Dejlige billeder hvor PSV i arenaen løfter Johan Cruiffs schaal.

Så det eneste ajax rigtigt vandt var det tyndeste mesterskab i hollandsk fodbold siden betalt fodbolds indførelse i 1950´erne.

Svar slut :-)

Det troede jeg såmænd heller ikke. Jeg spurgte jo om du troede det.

Right... Så det var for at udstille din egen stupiditet. Det kunne du da bare have skrevet.

Alle ved at ajax røg tidligt ud mod Vitesse i KNVB Beker (selv æresdivisionens i særklasse svageste træner - fistelstemmen Rutten - kunne nemt lave et taktisk set-up, der dæmmede op for ajax høje bolde, og med en neutral dommer var ajax hurtigt ude)

Wow... Hvor uvidende har man lov til at være?

1) Ajax røg ikke "tidligt ud mod Vitesse" - de røg ud mod AZ i semi-finalerne. - i øvrigt med Noord Hollander´en Kevin Blom som dommer.
2) ´Fistelstemmen´ Rutten har da alligevel formået at føre et ganske middelmådigt Vitesse mandskab - et hold der ellers traditionelt set ender i midten af tabellen - til en fjerde plads og europæisk fodbold. Det gør ham til mindst lige så god en træner som ´Napoleon´ Advocaat. Bare fordi PSV ikke kunne få det til at fungere med ham, gør ikke, han er en dårlig træner.

Tror det var omtrendt samme tidspunkt ajax blev ydmyget af den rumænske storklub Steaua Bukarest i EL...således at de også måttet forlade EL i skam.

I skam? Er du åndslammet? Ajax gjorde mere end en god figur i CL, mod mestrene fra tre af de fire store ligaer; kom i EL, og røg ud efter straffespark mod Steaua Bukarest. Det kalder jeg ikke at ´forlade EL i skam´ - det kalder jeg en godkendt præstation der endte i straffespark, fodboldens svar på at trække strå.

Og Supercuppen, som de vægter højt i amsterdam tabte de jo også med et brav, endda på hjemmebane hvor PSV smækkede 4 mål i kassen, men dog ikke fik lukket af for de høje nedfaldsbolde i eget felt, således at ajax trods alt kom på tavlen 2 gange

Jow... Faktisk vægter de det så højt, de startede med et halvt reservehold, mens PSV stillede i absolut stærkeste opstilling. Alligevel røg der to mål ind mod dem - den ene af dem, så vidt jeg husker, et meget pænt ét af slagsen.

Dommeren var i øvrigt ´korrupte, Ajax-elskende´ Björn Kuipers. Ajax må have glemt at betale regningen den dag.

Bliver du ikke træt af at udstille dig selv?

Så det eneste ajax rigtigt vandt var det tyndeste mesterskab i hollandsk fodbold siden betalt fodbolds indførelse i 1950´erne

Hvorfor skulle mesterskabet være tyndere end andre?

Svar Vrøvlet bullshit slut :-)

Jeg retter det lige for dig.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Right... Så det var for at udstille din egen stupiditet. Det kunne du da bare have skrevet.

Dit svar giver ingen mening. Overhovedet.

Du har dog ret i, at det var AZ der slog ajax/KNVB ud af KNVB Beker, akkurat ligesom sidste år, hvor det hele dog endte i en skændsel med en voldsmand der ville angribe AZ´s keeper. Helt skandaløse scener i cirkusarenaen den dag. en skamplet.

Det var derimod i ligaen man på omtrent samme tidspunkt tabte i Arnhem. ajax led så mange pointtab i den periode...

ajax/KNVB har nu i tre år ikke formået at gå videre fra gruppespillet i cl. dét er en fiasko. det kan ingen vel modsige? at man så ryger ud til et rumænsk hold i EL er vel ok, da den turnering er inderligt ligegyldig så længe der ikke er flere penge i den.

ajax/KNVB blev jo først forskrækkede da de så PSV´s styrke i supercuppen. Så var det de nødtvunget måttet finde pungen frem...

Trist, trist...

PS: Havde ajax/KNVB blot præsteret middelmådigt i cl, havde Holland haft to hold direkte i CL. Nu dræner de PSV en smule ved at PSV skal gennem kvalen først. Taktisk klogt af ajax/KNVB, men meget egoistisk, da det skader hollandsk klubfodbold genrelt.

PPS: Blom er også helt fra snøvsen. Glemmer stadig ikke da han udviste Strootman i Twente...en af de største dommerfejl i nyere klubfodbolds historie. Men er han ikke også lige lovlig tyk, Blom? Kan han overhovedet følge med? Bestikker i ham med wienerbrød eller hvad?
Dit svar giver ingen mening. Overhovedet.

Det er heller ikke et svar - det var en konstatering. Du fuckede up ved at tro, Ajax var i finalen - du har jo tydeligvis ikke styr på hvem der røg ud og hvornår - og prøver nu at dække over det, i stedet for bare at bekende kulør.

Du har dog ret i, at det var AZ der slog ajax/KNVB ud af KNVB Beker, akkurat ligesom sidste år, hvor det hele dog endte i en skændsel med en voldsmand der ville angribe AZ´s keeper. Helt skandaløse scener i cirkusarenaen den dag. en skamplet.

Hvad har det nu med sagen at gøre? Prøver du nu igen at flygte fra dine dumheder ved at skifte emner?

Det var derimod i ligaen man på omtrent samme tidspunkt tabte i Arnhem. ajax led så mange pointtab i den periode...

Og nok en gang, tager du fejl. Ajax spillede i de fire runder omkring det tidspunkt mod RKC (u), ADO (h), Twente (u) og PEC (h) - det blev i øvrigt til 10 point. Vitesse-Ajax blev spillet d. 27. januar, præcis en måned før AZ slog Ajax ud af cuppen. Mht. ´pointtabet´, så var det i den periode Ajax overtog førstepladsen fra PSV...

Lad mig give dig et godt råd; når du prøver at gøre som om du ved noget, kan det betale sig at undersøge det først. Det tog mig to minutter at finde de pågældende resultater.

ajax/KNVB har nu i tre år ikke formået at gå videre fra gruppespillet i cl. dét er en fiasko.

Eller bare et udtryk for, de hollandske klubber ikke længere kan hamle op mod klubberne fra de større ligaer, rent økonomisk? Sidste gang PSV var i CL - i 08/09 - endte de sidst i Gruppe D - en gruppe der i øvrigt var væsentlig svagere end den gruppe, Ajax formåede at kvalificere sig til EL fra.

I øvrigt synes jeg, PSV´s europæiske sæson har været langt mere et fiasko end Ajax´ tilsvarende.

Havde ajax/KNVB blot præsteret middelmådigt i cl, havde Holland haft to hold direkte i CL. Nu dræner de PSV en smule ved at PSV skal gennem kvalen først. Taktisk klogt af ajax/KNVB, men meget egoistisk, da det skader hollandsk klubfodbold genrelt

Du tager fejl. Faktisk var det Loch Ness monstret og Elvis Presley der orkestrerede det hele fra Mount Everest. Har du flere dumme konspirationsteorier?

Men er han ikke også lige lovlig tyk, Blom? Kan han overhovedet følge med?

Nok til, UEFA vil have ham til at dømme kvalifikations og CL-kampe.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Tro mig, jeg har styr på hvem der har været i hvilke finaler og hvornår.

Vil vove den påstand at jeg ved mere om hollandsk klubfodbold end de fleste herinde.

Kender flere spillere og flere inkarnerede hollandske fodboldfans.

Selvfølgelig er mine skriv lidt bevidst kontroversielle, men det er udelukkende for at rykke lidt ved alle de gængse opfattelser vi ser hos ajax/KNVB´s medløberfans.

Håbede der var en tråd herinde med andre vidende og saglige personer man kunne debattere hollandsk klubfodbold med.

Jeg har ikke fundet den endnu.
Annonce