Snak

Mere indhold efter annoncen
Foruroligende læsning. Selv om jeg ikke er gul, håber jeg ikke noget dårligt for hverken Horsens eller nogen anden. Det er jo svært for udenforstående at vurdere, hvor mange penge, der er investeret i faciliteter og fremtiden. Men tænker, der har været sager, som kunne tyde på, at der ikke er “en voksen” tilstede i klubben længere. Frygten er jo, at “legetøjet” bliver kedelig og man efterlader en helt håbløs situation til de “rigtige klubfolk”
Med underskuddet på 80 mio. kr. har Horsens mistet sin kapital, men det er klubledelsens opfattelse, at AC Horsens kan reetablere sin egenkapital ved egen drift over en kortere årrække.


Og det er så en standardsætning der anvendes i Årsregnskaber, når Egenkapitalen er opbrugt og man ikke ønsker at skyde flere penge i selskabet. Hvis jeg var revisor for dem, vil jeg meget nødigt sætte min underskrift på den årsrapport!
Hvis jeg var revisor for dem, vil jeg meget nødigt sætte min underskrift på den årsrapport!


Mon ikke denne ekstra sætning vil tilfredsstille revisoren, såfremt lånene bliver formaliseret? ;) Så må de jo hitte ud af om de kan scale omsætningen til at betale lånene tilbage, eller om de må konvertere gælden til aktier....

"Familien Binines selskab står bag driften og garanterer den fremadrettet med ansvarlig lånekapital, ligesom de amerikanske ejere står klar med den nødvendige likvide kapital, så lønninger og regninger kan betales til tiden"

https://hsfo.dk/achorsens/gigantisk-underskud-i-ac-horsens-2024-gav-et-underskud-paa-knap-81-millioner-kroner?teaser-referral=adb1a415-994c-4393-ba76-b6324462c883-11
Læg dertil at udover den massive negative egenkapital har de også gæld for 100 mio kroner
Læg dertil at udover den massive negative egenkapital har de også gæld for 100 mio kroner


Gæld er pr. definition en del af beregningen af egenkapitalen....
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men ok, Spurs har underskud på 235 mio kr. Og Everton har 475 mio kr. i minus...
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Man har et godt akademi, der i fremtiden vil producere en del spillere til 1. holdet.
Nu følger jeg ikke så meget med i Horsens, men hvilke topspillere har det akademi spyttet ud? Det er ikke ligefrem fordi landsholdet vælter sig i spillere fra Horsens.
Fint nok hvis en mand vil skyde mange penge i danske klubber, men ærlig talt synes jeg ikke Horsens har fået meget for pengene, truppen er jo slet ikke på superliga niveau og tænker også hvor er fansene ,hjemmebane snittet er jo elendigt
Gæld er pr. definition en del af beregningen af egenkapitalen...



Ja det er det. Aktiver minus gæld = egenkapital.

Men mener du ikke, at det er værre at have 100 mio kr i gæld end 40 mio kr i gæld med samme egenkapital? Alene rente niveauet tærer jo på driften i større grad
Det ender 100 % galt det der - synd for Horsens at det er endt der
Annonce