Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Det der sker i Brøndby, hvor økonomien også bløder, er til gengæld et godt eksempel på at det er lidt risky at satse på stabil succes og gentagen europæisk deltagelse. Og Brøndby har et markant større fangrundlag at hente omsætning fra.
https://kortlink.dk/sudv
Med et underskud på over halvdelen af omsætningen, så er der rigtig rigtig lang vej til at være et stabilt tophold. Jeg tror at lønningsniveauet er helt forskruet i FCM og jeg kan ikke se klubben blive uafhængig af Benhams millioner i de næste mange år, hvis ikke der sker nogle markante ændringer i klubben.

FFP, sæt igang.
København
Selvfølgelig er alle FCM fans da interesserede i, at klubben bliver en rentabel forretning med sorte tal på bundlinien. Men jeg ser da betydelig større perspektiver i den nuværende model, end hvis de havde solgt ud af profilerne for at dække de bundløse huller. Desuden havde et salg heller ikke bidraget det vilde til regnskabet ud fra de tidligere model pga. de mgl. transferrettigheder.

Selvfølgelig kan en spiller kun sælges én gang, men med den rigtige bredde og en kontinuerlig tilgang af talenter, vil der jo til stadighed være mulighed for at skippe en profil eller to afsted til de rigtige penge.

Og selvfølgelig kan man ikke kalkulere med at komme i gruppespillet i en europæisk turnering hverken hvert eller hvert andet år, men jo stærkere holdet bliver, jo større bliver chancen. Og det der vrøvl med, at det kun er klubber med europæisk dna, der kan klare sig i Europa er jo det rene nonsens. Hvis et hold er godt nok, klarer det sig... med eller uden europæisk dna. Det er lidt det samme som dem der mener, at de klubber der har den rigtige historie burde have eneret på toppen i ligaen. Rent galimatias!!!

Der er ingen garantier, men jeg håber, at i bliver meget klogere i løbet af de næste 2-3 sæsoner. Og dem der siger, at FCM er holdet, der aldrig vinder noget, skulle gerne blive klogere allerede i år!
nno

Derudover vil de som tophold i superligaen jo få flere tv-penge og mere europæisk fodbold, som styrker de økonomiske muligheder


Selvom der er flere tv penge til et tophold end et midterhold, er det ikke noget der kan vende bøtten på bundlinjen for FCM, der skal andre ting til. De andre ting kunne som du nævner være mere europæisk fodbold, men her er der stadigvæk meget lang vej for FCM. FCM´s vej ud i europa er meget svær, bla. pga. danmarks nuværende ranglisteplacering, og FCM´s UEFA koefficient.

De store penge ligger i champions League, og jeg ser ikke FCM komme i CHL lige foreløbig.


Det er i realiteten ikke anderledes, end det der foregår i Brøndby pt. selvom Midtjylland i øjeblikket præsterer bedre på banen end Brøndby. Der skal investeres for at skabes fremtidige indtægter.


Og i Brøndby er der også store røde tal på bundlinjen. Er det det FCM vil spejle sig selv i ? Brøndby har endda -som andre også nævner- en meget større fanbase, og et meget større brand.


FCM er et legetøj for Benham - Det bliver spændende at se hvor lang tid det holder. Hvis man kan være heldige at komme i CHL, så står FCM selvfølgelig markant bedre, men inden det er et faktum skal FCM lige forbi 3 hold i kvalifikationskampene.
"plast bøjer sig ikke for passion. sådan er det bare!"
@ Victory

"Fandens også... Når de nu ikke hopper på den med gummiben, så må vi lynhurtigt finde på noget andet. Accepter nu bare, at der er kommet en klub, der spiller en god gang fodbold, som formentlig er nok til at gøre den til danske mestre. At den så samtidig har lagt en strategi, der måske også gør dem i stand til at klare sig i Europa, det gør da virkelig ekstra ondt. Og når i så opdager, at der indenfor de næste par sæsoner bliver solgt spillere for ca. 100 mio og samtidig blomstrer et par nye talenter op med en salgsværdi på 20-40 mio, så kommer det da virkelig til at gøre ondt. Og så kommer der nye profiler til og spillere som Kristoffer Olsson får sit endelige gennembrud. Er vi så derhenne, hvor de burde spille med 10 p i handicap, eller hvad finder i på?"

Nu er intet af dette sket, og ingen ved reelt hvor meget FCM kan sælge spillere for.

Sandheden er jo at, FCM til dato har været en kæmpe underskudsforretning.

Først brugte man alle de lokale investores penge. Da tanken så var tom, Så blev man redet af en Inder med 70 millioner kroner. I sommers var man så tæt på at gå konkurs, men blev redet af Benham. FCM har aldrig været en god forretning, og den eneste grund til at man har været med i toppen, det meste af klubbens levetid, er at man har brugt væsentligt flere penge end man har tjent.

Benham er god for FCM ligesom Jan Bech Andersen er god for Brøndby. Men overordnet set er rigmænd ikke godt for ligaen, da det presser de klubber der arejder ud fra en økonomi der som minimum skal gå i nul.


Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ nno89

Du virker ikke til at have forstået hva problemet egentlig er. Det handler ikke om et enkeltstående underskud.
Det handler om selve driften i regnskabet, som man har nogle markante problemer med. Den er ganske enkelt ikke tilstrækkeligt stor i relation til udgifternes størrelse. Det kræver en ret markant stigning i antallet af solgte fan-artikler, fadøl på stadion, billetter til kampene, salg af sponsorater etc. Vi taler om at et behov for en så markant stigning at det ganske enkelt ikke er plausibelt.

Så kan man naturligvis godt opsætte nogle drømmescenarier, hvor man kontinuerligt bliver danske mestre og dermed bibeholder de nuværende indtægter fra tv-pengene, kvalificerer sig til Champions League hvert fjerde år, at man bliver bestormet af store sponsorer der gerne vil være en del af det midtjyske mirakel samt at man producerer en lind strøm af Pione Sisto´er som kan sælge for en masse penge hvert år, vel at mærke uden at det har nogen som helst indflydelse på den sportslige formåen eller de samlede omkostninger.
Men det er ikke noget plausibelt scenarie.
Den slags fører man som ekstraordinærer indtægter, hvis de skulle dukke op. Man kan ikke budgettere med dem, hvis budgetterne altså skal fremstå troværdige.

Enhver med en lille smule økonomisk teoretisk eller forretningsmæssig baggrund, vil finde det halvårsregnskab som FCM har leveret stærkt bekymrende, fordi virksomheden har nogle helt basale problemer med at få kerneforretningen til at hænge sammen. Man kan skaffe nogle ekstraordinære indtægter, via nogle spillersalg, men det er en kortsigtet lappeløsning der nok får regnskabet til at fremstå pænt på bundlinjen, men alligevel er et sminket lig. Butikken hænger stadig grundlæggende ikke sammen.

Det er lidt ligesom det som AGF (Aarhus Elite) leverede forleden. De forsøger bare at nedtone tingenes tilstand og skyde skylden på deres nedrykning, selvom det langt fra er hele sandheden, hvilket man også tydeligt kan se på deres tidligere regnskaber.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Jeg tror at lønningsniveauet er helt forskruet i FCM og jeg kan ikke se klubben blive uafhængig af Benhams millioner i de næste mange år, hvis ikke der sker nogle markante ændringer i klubben.

De er jo godt i gang Quaz... F.eks har Bak forlænget til ½ løn (man kan så sige, at det også var på tide...). Og han bliver formentlig ikke den eneste.
Deprimerende at det er den slags man skal konkurrere med nu om stunder. FFP dækker desværre ikke FCM da deres underskud (på hele 65% af omsætningen) ligger langt under de beløbsmæssige grænser UEFA har (45m EUR i år).
Og dem der siger, at FCM er holdet, der aldrig vinder noget, skulle gerne blive klogere allerede i år!


Hvad har fcm vundet indtil videre?

Jeg tænker på mesterskaber og pokaltitler.

Jeg kan ikke se, hvordan folk der siger det om fcm skal blive klogere.

Det er jo sandt, at fcm pt. aldrig har vundet noget som helst.

Det er snarere fcm der skal bevise, at de faktisk kan vinde noget...

F.eks har Bak forlænget til ½ løn (man kan så sige, at det også var på tide...). Og han bliver formentlig ikke den eneste.


Mon ikke et mesterskab(og dermed sportslig succes) vil få flere til at kræve mere i løn?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mon ikke et mesterskab(og dermed sportslig succes) vil få flere til at kræve mere i løn?

Hvis man partout skal vende et evt. mesterskab til noget negativt, så bliver det op ad bakke.

Skulle profilerne kræve mere i løn, vil det være pga. den med et mesterskab øgede udlandsinteresse - og dette kan jeg ikke se som noget negativt for en så spillerudviklende klub.

FCM var eksempelvis i stand til at takke nej til sommerens Porto-bud på €4M for at afvente den større hype der vil komme med et evt. mesterskab.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce