Snak

Mere indhold efter annoncen

Bo H. om nedrykning: Vi står i en fin situation

man 2. mar 2020

AC Horsens står i en god situation i forhold til nedrykning, mener Bo Henriksen, der dog vil have styr på defensiven mod Silkeborg på torsdag.



Læs hele nyheden her
Det er IKKE en sviner mod AC Horsens, men kære Bo: Randers blev også snydt for en friløber i anden halvleg. Ikke at en fejl ophæver en anden fejl på nogen måde, men det skal med for at give et retvisende helhedsbillede i stedet for at tale som om AC Horsens var det eneste hold, der ikke havde marginalerne.

Horsens står i øvrigt fint i forhold til nedrykning. Jeg har svært ved at se, at Hobro eller Esbjerg henter Horsens inden slutspillet. Det betyder, at de havner i pulje med Silkeborg, som jeg heller ikke kan se hente Horsens i slutspillet. Det sikrer Horsens mod direkte nedrykning og giver i stedet en knald eller fald kamp mod enten Hobro eller Esbjerg.

Held og Lykke i pokalen torsdag.
Men var den friløber opstået, hvis Horsens havde fået deres straffe ???
Moral er godt.....
Snigskytten

Måske havde de fået to? Jeg ved det ikke. Jeg besidder desværre ikke evnen at forestille mig, hvordan virkeligheden ville have udartet sig, såfremt der i løbet af kampen ville være givet straffe, givet indkast den modsatte vej eller en knold på banen lå en meter længere mod øst.

Prøv evt. at kontakte www.klarsyn24.dk. De har døgnåbent og ved formentlig allerede, hvis du ringer ;)

ksmpene udvikler sig og det er ikke nemt at diskutere hændelser hvis der skal tages hensyn til tidligere hændelser i kampen når efterfølgende hændelser skal vurderes (medmindre hændelserne sker i direkte forlængelse af hinanden)
Bo Henriksen har altid ret !
kimjen
MSØ/Havenisse/1711823 - hvorfor skal du altid skabe ufred iACHorsens tråde, find da på noget andet, du virker da fornuftig nok i dit første indlæg, men så snart der stilles et relevant spørgsmål så skal vedkommende ned med nakken. Du vil glæde mange hvis du vil holde dig i Vejle tråde, men det er nok for meget at forlange.
ACHorsens
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Blokvogn

Du kunne jo feje for egen dør og holde dig fra Vejle tråde.

I denne tråd forsøger jeg på ingen måde at træde nogen over tæerne. Mit indlæg nr 2 er ned et glimt i øjet ds jeg ikke kan spå. Derfor den medsendte smiley i tilfælde af folk som dig ikke kan tolke et velment indlæg formuleret med lidt humor. Du kan evt uddybe / kommentere på emnet fremfor altid blive personlig. Ufreden kom først med dit indlæg. Hvad mener du? Man kan godt debattere på tværs uden man behøver kaste mudder hver gang eller kalde øgenavne.

Att: skydefinten. Mit indlæg var IKKE ment til at få dig ned med nakken. Føler du dig ramt beklager jeg meget og du får en uforbeholden undskyldning. Det var IKKE hensigten og jeg uddyber gerne min pointe i første indlæg hvis du ønsker det.

Det eneste man med sikkerhed ved er, mål ændre kampe, men ingen ved til gengæld om de havde scoret på det straffe....
Moral er godt.....
Det er jeg enig i. Men det kan gå begge veje. Er hold der scorer kan få momentum. Eller kan trække sig tilbage og overlade initiativet. Ligesom flere faktorer i læbet af kampen kunne have givet mål hvis og hvis. Derfor kigger jeg på situationerne isoleret set. Men det er klart at hvis det i samme spil sekvens bliver lavet frispark der ikke dømmes og modstanderne går op og scorer så kan man selvfølgelig diskutere det synes jeg.
Jeg synes Bo har spillet færdig i Horsens. Ideerne er der bare ikke længere og Horsens spiller den mest nederdrægtige form for fodbold pt. Under Kent Nielsen og Johnny Mølby spillede Horsens i det mindste fodbold, og havde struktur og løbemønstre.
Udefra virker Horsens pt som en omgang tilfældig jammerlighed og konceptet er ikke stærkere end det svageste led- nemlig Bos manglende taktiske kreativitet. Der er fx ingen løb centralt i mellemrum og derfor bliver det lange server fra Killerich.

Ludwig er for langsom. Thorsen har ingen gennembrudskraft. Okusun er tung. Bjarke laver små Pirouetter. Therkildsen sejler på backen og Prip og Hallur prøver som de eneste at spille bold. Med frantsen og Masovic på toppen er man også selv skyld i at der ikke kommer mål.
Prøv noget nyt Bo. Ind med Drost. Og prøv en ny formation der lægger op til mere kombinationsspil.
I kan få Mølby for okosun og frantsen
Annonce