Snak

Mere indhold efter annoncen

Bo Henriksen har modbevist kritikere: Jeg tilgiver alt og alle

tirs 23. apr 2024

I et stort interview med Bold sætter Bo Henriksen nu ord på tilværelsen i Tyskland, hvor danskeren har fået sin drøm opfyldt i Mainz og modbevist fortidens kritikere.



Læs hele nyheden her
DBU burde smide Kasper "Proces" Hjulmand på porten og ansætte Bo Henriksen asap. Han er en ekstremt pragmatisk træner, som virkelig magter at få det meste ud af sine spillere. Det er lige præcis sådan en type vi skal bruge som landstræner.
@quazz landsholdet skal præsentere os som befolkning, så hvis de spiller skrald til em, spiller de som mange danske fodbold “fans” opfører sig folk klager røven ud af bukserne og fatter slet ikke hvad de taler og skriver om vi er som befolkning en ligeså stor skyld af, hvorfor det ikke går bedre end det gør i 2021 kunne vi spille så langt over vores reele niveau, pga folk støttede landsholdet uanset hvad nu klager folk med dødstrusler og pis og lort, over hver dårlig boldberøring, no wonder vi ikke spiller på samme niveau længere
Jeg tror alle under Bo Henriksen al den succes han kan få. Det vil være en stor bedrift, hvis han lykkes med, at holde Mainz 05 oppe.

Han siger det jo selv. I alle klubber - undtagen FCM (hvor det aldrig blev helt godt) har han nydt stor succes i underdog-rollen. Men hvor er det herligt, at han kan komme ind fra højre og forvandle et fodboldhold ved ganske enkelt at tilføre noget teamspirit - eller Geist, so zusprechen. I den del af fodboldtrænergerningen er Bo Henriksen ganske enkelt verdensklasse!.

Jeg mener ikke det er mindre fint, at lykkes med underdogs, frem for mesterskabsbejlere. Derfor vil jeg dog stadig hævde, at BH var fejlcastet i FCM.
Derfor vil jeg dog stadig hævde, at BH var fejlcastet i FCM.


Jeg synes ikke at han var fejlcastet i FCM. Han overtog en dybt dysfunktionel trup, hvor flere spillere ikke ville spille med hinanden og sluttede nr. 2 i ligaen og vandt pokalen. Det gik først for alvor galt i FCM, da man fyrede BH.
Håber virkelig hans kone giver ham en rusketur der siger spar 2, samt alle omkring ham husker at kramme Bo.

Han er virkelig en ener. Dejligt menneske, dejligt hår og ikke mindst dejlig energi.

Han er savnet i suppen.
#IkkeMinMessi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det sjove er jo at Bo Henriksen i 2016-17 siger at han går efter at blive landstræner.

Nu tror jeg ikke at det sker, men tror at han ender i Premier League.

DBU har siden 80´erne lidt af den danske syge: fordi man havde en gylden generation 84-86 tror DBU at det bør være den danske spillestil. Sandheden er at talentmassen i 80´erne ikke gav medaljer. De sande mestertrænere er vel dem der selv med et simplere materiale kan levere: Ricardo og Hareide. Men puha...det er jo trænere der går op i resultater...DBU er fodboldintellektuelle, og så snart en træner med hjerte får bygget noget op bliver vedkommende fyret og erstattet med en af DBUs process-snakkere.
Hvad vandt Hareide, siden han skal betegnes mestertræner? Han var da den mest røvsyge landstræner i min levetid.
Træk mestertræneren Richard Møller Nielsen (2 pokaler) ud af ligningen, hvad har så en hvilken som helst af de andre nyere landstrænere vundet?
Ikke noget der gør de skal betegnes som mestertrænere, når det kommer til landsholdet. Der var Ricardo unik.
Annonce