Snak

Mere indhold efter annoncen
Er Midtjyllands største problem ikke, at de ikke har den angriber der scorer mål ? Siden Paul onuachu , har der vel ikke været en "rigtig god" angriber i FCM?

Hvis de finder sådan en, og de lærer isaksen at afleverer efter de første to tre træk - istedet for at fortsætte og miste bolden.. Så sker der ting og sager er jeg sikker på
Hans mandskabsbehandling var der ikke, hvor flere spillere vil væk fra klubben, så er den vel ikke længere.


Det var jo så det han ifølge ham selv arvede fra Priske, altså at over halvdelen af truppen ville væk.

Hvor ved vi fra det ikke stadig er tilfældet?
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Vi ved vel primært at det ikke er tilfældet, fordi det er det som kontinuerligt bliver fremhævet som problemet da Bo blev ansat og som han løste rigtig godt, hvorefter man valgte at fyre ham pga. udviklingen i spillet, selvom han havde gjort det så godt mht. de kultur-problemer der var.

Det er sagt så mange gange at Bo løste det og at han var lige det der var brug for dengang for et år siden, at jeg ikke forstå hvorfor det er den agenda du vælger i dit forsøg på at se problemer i FCM. Der er andet at skyde på , eks. om Capellas spillestil kan virke med de spillere han har, om det først er efter januar-vinduet at han måske kan rykke, hvor lang tid det i øvrigt tager få det til at virke, hvad betyder det på den lange bane, hvis denne sæson fejler osv., osv. Så hvorfor gå efter en agenda der er tilbagevist utallige gange?

Det er sagt så mange gange at Bo løste det og at han var lige det der var brug for dengang for et år siden, at jeg ikke forstå hvorfor det er den agenda du vælger i dit forsøg på at se problemer i FCM


Fordi ham din medfan jeg citerede skrev stik det modsatte af hvad du argumenterer for. Han skev at Bos mandskabsbehandling var det store problem og derfor ville flere væk. Det citerer jeg også i mit indlæt.
Så jeg kan ikke forstå at du ikke kan forstå jeg samler op på netop det.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Ved ikke om omklædningsrummet var problemet.. Det har jeg ikke insider viden om..

Set med FCM briller var problemet på banen. Resultatmæssigt er det jo ok det BH præstedede. Problemet var spillet. Han havde haft trænerposten over 1 år da han blev fyret og der var ikke synlig fremgang med spillet, der primært afhang af at nogle af de gode individualister skulle lave noget på egen hånd.

BH gjorde det han var sat ind til at gøre med gejst osv, men det var tydeligt at han ikke kunne ændre spillestilen til at være mere spilstyrende.. Derfor valgte man Capellas

At jeg så mener timingen er helt vanvittig er en anden sag, men der peger pilen på ledelsen..
@SagligDK: at en træner har en P-licens er jo ikke ensbetydende med, at du er en dygtig træner..
Tænker fodboldklubben i Herning var totalt fejlcastet til Bo Henriksen.
Godt de fyrede Bo. Man kan virkelig se at der er sket fremgang. Gak Gak.
Dette interview bekræfter kun at det var en god ide at få verfet Bo H. ud af vagten. Der er sgu da ingen grund til at sparke bagud, det fører intet godt med sig. Et så hårdnakket forsvar af sine egne handlinger synes jeg kun viser manglende selvindsigt. Det var jo tydeligt for enhver at Bo H. ikke fik skabt harmoni i FCM truppen eller godt spil på banen, så noget har der været galt.

Bo H. burde have takket nej til dette interview, eller i hvert fald holdt det meget mere neutralt i forhold til klubben. Han kan naturligvis godt mene at han stadig var den rette mand til at få vendt skuden, men alle kunne jo se at spillet ikke var specielt godt og spillerne virkede ikke til at være 100% bag Bo H. Bo burde som minimum have indrømmet at spillet ikke var godt,, også selv om resultaterne var godkendt. Bare det at han siger at han vidste han var på vej til at blive fyret da han blev kaldt til samtale i lufthavnen tyder også på at han vidste at spillet i bund og grund ikke var godt nok, også selv om resultaterne var ok.
Annonce