Snak

Mere indhold efter annoncen

Bodø/Glimt skrev historie: Som et eventyr

tors 24. dec 2020

Bodø/Glimt har haft et suverænt 2020, som har været eventyrligt og givet folk håb i en svær tid, siger midtbanespilleren Ulrik Saltnes.



Læs hele nyheden her
Det har da også været en helt vild sæson for dem. Fantastisk gået. Tillykke til nordboerne!
Ja- læg så til at de spillede to helt lige kampe mod AC Milan i Europa, hvor de med lidt mere held kunne ha vundet.
De to Danskere må også være meget varme emner hos flere klubber.
Hvis ikke man forlænger med Niller, så kunne Kjetil Knutsen måske være en mand efter CV´s smag. Niller var supermandens ide, ikke CV´s mand. Personligt så jeg gerne en anden og mere underholdene spillestil. Niller skaber resultater, men med en dræbende kedelig spillestil. Trækker ikke ligefrem nye sponsorer til som man ellers så under Zornigers ledelse.
Et imponerende ridt, og egentlig vildt at pointshøsten blev slået når man tager RBK´s enevælde med i ligningen. RBK´ totaldominans (26 N-titler og 11 x CL-gruppespil) var nærmest uhørt og kun Juve kan matche deres statistik. Stor respekt for dette nye og førstegangs-mesterhold.
Annonce