Snak

Mere indhold efter annoncen
Mener helt generelt at tidsudtræk skal straffes meget hårdere.

Først henstilling, så gult kort med det samme ved gentagelser. Man ser ofte et tidsudtræk ved et tocifret antal dødbolde før der falder en advarsel.

Det der med at drible ned til hjørneflaget og holde på bolden bør også straffes med en advarsel. Det er dræbende for spillet.
AGF udtaler i en pressemeddelse:” Som en storklub modtager vi bøden, og gider ikke jamre over det…men vi må dog sige, at det er synd for os, da både Vejle og Fck har drillet os”….
Dommeren gav en advarsel i overtiden af kampen, nu pakker de det så ind i at en 4. dommer har sagt et eller andet til bænken på et tidspunkt. Fuck DBU og deres forskelsbehandling og manglende linje, håber vi gør det igen.

MOOOAAARRR!!! 😭
Fint med den bøde, tendensen skal stoppes nu.

Forskelsbehandlingen har været der i mange år, og ja FCK bolddrenge var meget værre, men intet fokus og indberetning.
Det er jo Danmarks flagskib 🤮


Hvad taler du om ?
Det var 1 bolddreng, som stod på langsiden ved A-tribunen, og han gjorde det både overfor AGF og FCK…
I min optik må de godt øge straffen uden klubben har været advaret for det samme i en anden kamp.
FCK får advarsel, AGF får bøde på 10.000,- altså ved alle klubber nu det er forkert adfærd.
Gør Vejle det f.eks. i næste kamp må bøden godt være 50.000,-, Randers f.eks. efterfølgende 100.000,- osv. Mon ikke det så stopper på et tidspunkt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Godt indspark til debatten, du er jo ren guld for debatten. Det handler ikke om hvilken straf man mener er passende. Der har allerede været lign. episoder i DK, som kun er blevet straffet med en advarsel, så det er der præcedens for at give i DK. Er vel ikke for meget forlangt, at alle klubber bliver behandlet ud fra den samme linje. Hvis FCK får en advarsel for det samme, skal AGF selvfølgelig også slippe med en advarsel, når man ser det første gang på Aarhus stadion.
Mindes at FCK slap med en advarsel, da de gjorde det samme mod os i Parken..?

Advarslen skal ses til alle hold. Ellers vil hvert eneste hold få én chance for at gøre det.
VB Levante (efter 5 år i Valencia/Altea).
“Men hvad med FC…. 😢”
Seriøst?
Tag jer dog lidt sammen og nyd de 3 point i stedet.
Til dem der synes det er en usportslig adfærd at lære små drenge, i har ret, men hvorfor ikke lære dem, at det er sådan man gør? Det er det jo!
Og de små drenge inde på banen, snyder endnu mere 🤷🏻‍♂️
Danmark: F.C.København Udland: F.C.København
Jeg har det fint med at man starter med en advarsel første gang i ligaen...
det hjalp ikke, så det en bøde...
og sker det så igen (uanset hold), så skal bøden bare være en tak højere... og så fremdeles....
Så skal det nok stoppe, for det er noget pjat...
Man Utd og OB...... I den rækkefølge!
Advarslen skal ses til alle hold… 😂 Det giver jo ingen mening. En advarsel givet til FCK, er selvfølgelig ikke en advarsel til AGF. Det giver sig selv… Ligeså vel som man ikke kan give en AGF spiller et rødt kort for et professionelt frispark, fordi en FCK spiller lige har fået et gult kort for det samme i samme kamp… Advarslen til FCK tæller jo naturligvis for alle hold, det er klart.
Annonce