Snak

Mere indhold efter annoncen
@FC Nordsjælland:

Er "en jysk udgave af Frank Hvam" ikke bare Frank Hvam? Han er trods alt fra Viborgegnen.
Blå og hvid i hjertet - KSDH
HGW:

@nicodemus kan du ikke bare hjælpe os med de tal og nu også med FCM, siden du har inddraget dem også. Spændende hvad du kommet frem til.


:D Du er da velkommen til at finde de rigtige tal for den nuværende Superliga... du forsøger nu at komme med en præmis om at jeg skal gøre noget som du digter.

Du ved udemærket godt at der ikke findes faktuelle tal for superliga klubbernes budgetter, kun estimater.. og alligevel ønsker du tal fra forrige årtusinde.
Det er vel og mærke selv om du godt ved at BIF var eneste fuldtidsprofessionelle klub i Danmark da storhedstiden startede.

Så nej HGW, din lille leg må du selv om.

Men du er da velkommen til at gøre som du plejer og tale imod bedrevidende når det er BIF der er i skudlinjen.

Og vi ved jo ikke om Ståle er en god eller dårlig træner med mindre budgetter. Han har ikke vist resultater de klubber han har været i, hvor budgetterne har været mindre, så du ved det vel heller ikke.


Det ved vi.. både du og jeg faktisk godt, så du taler imod bedre vidende, for vi har haft denne diskussion før.

Iden FCK var Ståle træner i HamKam, hvor han med et meget lille budget, lavede store resultater både sportsligt og økonomisk. Hvorefter at klubben er forsvundet i norsk fodbold igen.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Nicodemus mfl

Mener i seriøst ar man “har kørekort” til svensk og norsk på baggrund af 3 timers undervisning ? Hvorfor så ikke skære kraftigt bed på engelsk og tysk undervisningen. Ka lade folkeskolen vare 2 år i stedet. ;) måske er det bare os jyder der ikke er hurtig til at lære

Der er også mange andre ting man berører få timer i dansk, fysik/kemi osv uden jeg vil men man kan forlange at så kan man forstå det i en samtale på fuldt niveau med en fuldt uddannet profesionelle i faget.
Ikke engang en uge efter transfervinduet lukker, inden de nyeste spillere har spillet en eneste kamp. Det virker ærlig talt som et lidt sært tidspunkt at fyre en træner på. Man lader ham hente nye spillere og overlader så disse nye spillere til en anden træner. En træner som måske hellere ville have haft hentet andre spillere.

Måske (equip tinfoil hat) måske ledelsen ville afsætte Ståle som manager og beholde ham kun som cheftræner og ansætte en "Director of Football" til at stå for salg og indkøb samt kontraktforlængelser, og Ståle har afvist dette og det er medvirkende årsag til fyringen. Det er vel ikke helt urealistisk.

Jeg havde dog troet at Ståle ville have fået chancen indtil vinterpausen. Jeg er rimelig sikker på han havde vendt skuden inden da, med de nye tilgange. Om disse nye tilgange har været medvirkende til at man i ledelsen har vurderet at Ståle måske ikke er den rigtige til at stå for den del af forretningen ved jeg ikke, men jeg kan i grunden godt følge den tanke.
Laudrup ville være den rigtige afløser, men er ikke sikker på at klubben har råd eller om han vil. Lønstrup har FCK DNA og er et godt bud, men uprøvet på øverste niveau. Den bedste træner i Norden hedder Kjetil Knudsen rent fagligt og spillerhåndteringsmæssigt, men han ville ændre spillestilen til Atalanta bold, hvilket i øvrigt ville klæde FCK.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bedømt ud fra den seneste tids resultater både med det glippede mesterskab sidste sæson og det missede gruppespil i Europa, så er det ikke nogen overraskelse at Solbakken blev fyret. Men han har fået lang snor pga. tidligere bedrifter. Hvem bliver så den nye træner - Bo Henriksen, Zorniger, Lønstrup eller måske en helt fjerde mulighed ?
George Best: "In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life." OB Liverpool
HGW:

Nu var det dig det postulerede noget andet, men fint nok der ikke var belæg for påstanden.


Jeg postulerede en ting, som du vinklede i en anden retning...

Medmindre selvfølgelig at du er uenig i at FCM fik valuta for pengene i 2000-2014.

Eller at BIF havde klart det største budget op igennem 80´erne og 90´erne.

Det er da set før at vi har diskuteret og ikke blevet enige. Jeg mener der er en stor lighed mellem penge, budgetter og titler. Klart der er eksempler på hvor det ikke hænger sammen, Blackburn da inderen tog over (ved ikke om han stadigvæk er ejer). Men PSG, City, CFC og mange andre lå nok ikke der hvor de ligger, uden penge. Så jeg er slet ikke enig med dig i at Brøndby og FCM skulle ligge side om side med FCK i antallet af titler.


Så du er enig med brugeren der påstår at Ståle er en dårlig træner fordi han kun formåede at vinde som forventet qua hans budget? For så er du jo også enig i at BIFs trænere fra 85-> har været dårlige
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
brugerxxxxx:

Mener i seriøst ar man “har kørekort” til svensk og norsk på baggrund af 3 timers undervisning ?...


Mener du seriøst at jeg skal svare på dit indlæg?

Har du og alle andre haft "noget norsk og svensk" i folkeskolen, eller er det en Sjællandsk ting?

Dertil kommer at folk har forskellige evner til at forstå sprog... har du et kendskab til norsk og svensk? forhåbentlig ja... uanset hvor du bor i Danmark.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Hvad angår sprog er det en god ide at lære det. Også derfor det er en del af pensum på både gymnasier og i folkeskolen.

Som en del af "Det Nordiske Samarbejde" kan man i Norge, Sverige og Danmark tale sit modersmål til myndigheder, og det er deres opgave at forstå det. Altså jeg kan tale Dansk til Politi, skattemyndigheder, osv.. i Norge og Sverige. Det samme kan Nordmænd og Svenskere selvfølgelig i Danmark.

The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
Er der en voksen til stede?
Benner
Annonce