Nico
Jeg ved slet ikke hvor jeg skal starte, om det overhovedet giver mening at forklare dig endnu engang noget så simpelt som du faktisk burde læse dig til hvis du ikke havde alt for travlt med at pålægge mig en holdning som du så ihærdigt håber på. Du kan ikke engang finde ud af hvem jeg er. Men nu forsøger jeg igen, og denne gang meget simpelt så du måske har en chance for at fatte hvad der blev skrevet, og ikke kommer med besynderlige beskyldninger. Som om du bare ønsker at være i angrebsposition og dermed glemmer hvad du svarer på. Et råd vil være at skrue ned for hastigheden for du har tydeligvis brug for det.
Det var den kontekst som du kom ind i... se evt. T-Knogles indlæg.
Nej, ikke korrekt. Du besvarede mit indlæg hvor jeg havde besvaret en som skrev om den europæiske del og antal kampe som ikke var muligt dengang. Here goes:
D
et er bare ikke en helt fair sammenligning.
Os der husker så langt tilbage erindrer nemlig, at selv hvis Brøndby var gået i finalen, havde de kun kunne få 12 kampe
Det har været oppe og vende tidligere i samme slags debatter så tror sådan set ikke du bringer ny viden til ham.Det med "fed" er det jeg svarer på, og det med "kursiv" er mit svar.
Som stort set alle normale personer ville kunne se er det et svar omkring de 12 kampe hvis man kom i finale som der var i Europa i sin tid.
Du er velkommen til at tage ting i den kontekst som der var i... inden du beklager dig over stråmænd, fordi du tager noget ud af kontekst
HiHi. Det er skide skægt fordi du besvarer mig hvor der står om de kampe der var i Europa, altså den del med 12 kampe selv hvis Brøndby var gået hele vejen som beskrevet ovenover. Du kan altså ikke løbe fra det, uanset hvor meget du forsøger at dreje det over til det var mig som skrev om DM titler, for nu har jeg vist dig sort på hvidt hvad du reageret på ved mit indlæg og som skrevet omhandlede det din dårlige sammenligning i Europa. Alt det andet gejl du forsøger at pålægge mig ind under må du selv rode med. Muligvis med professionel hjælp for det er godt nok en besynderlig tilgang til forummet.
Eftersom at vi er helt enige om, at det er svært, hvis ikke umuligt at sammenligne Europæiske kampagner før og efter Bosmann, så virker det noget omsonst at du løber rundt i det samme spor.
Hvorfor forsøgte du så med den del omkring antal kampe, som var præcis den del jeg fulgte op på når du nu godt kan se det ikke helt kan sammenlignes?
Men igen... du har ikke læst hvad der er blevet skrevet, derfor har vi denne forplumring.
Haha, det er så sjovt for nu har jeg vist dig hvilken del du citeret mig for, og hvorfor jeg skrev sådan. Altså den del om antal kampe i Europa, hvor Danske hold ikke havde mulighed for at opnå X antal kampe selv hvis de havde vundet hele lortet.
Husk du henvender dig til mig på et svar til en anden bruger som også skrev om din fjollet sammenligning fordi det ikke kunne lade sig gøre dengang.
Du brokkede dig over at jeg påpegede at BIF spillede imod halv/hel amatører da de blev fuldtidsprofessionelle.
Nej, du skrev amatører, og det var forkert ellers ville du heller ikke ændre din formulering nu. Det jeg skrev var at jeg huskede det ikke som et helt hold, som du så også nu har givet mig ret i. Med andre ord mit indlæg fik dig til at skrive mere korrekt om forholdene dengang, og det er positivt så du ikke fremstår som en som lyver for stå bedre i din argumentation.
Det var så lidt.
Nu rygsvømmer du... ved ikke om 2.holdet var fuldtidsprofessionelle, men 1-holdstruppen var fuldtidsproffer.
Det var 14 spillere på fuldtid i 86 så det selvfølgelig ikke alle spillere.
Igen burde du blot være glad for at jeg korrigere dig lidt så du kan fremstå mere sandfærdigt. Det var blot en indskydelse så ingen grund til at bruge alt for meget tid på den del, da det er ligegyldigt om der var 8-10-14 eller 100 spillere på kontrakt. Pointen var at det ikke var glade amatører de spillede imod, men også spillere som modtog penge for spille bold og havde gjort det i nogle år.
Ved ikke hvor du har den røverhistorie fra... KB betalte ikke deres spillere i 1980, så der var ikke problemer med at betale dem..
Måske jeg blander det sammen med B1903 og så beklager jeg selvfølgelig fejlen.
Men om det var KB eller 03 er ikke det relevante for min pointe, men derimod at spillere som ikke var på fuldtid fik penge for deres ydelser og ikke glade amatører som var pointen. Altså klubberne brugte penge på at få de bedste spillere forinden fuldtidskontrakter var tilgængelig som var den relevante pointe for min side.
Og igen går du all in på afledning, vildledning og bullshit... Mighty Blues er du kommet tilbage?
Igen forsøger du at skyde skylden på mig, men igen det er dig som besvarer mit indlæg omkring antal kampe I Europa i 80´erne, og efterfølgende beskylder eller forsøger at pålægge mig en holdning som du kan debattere imod, men du er helt forkert på den og må jeg venligst råde til at læse hvad du svarer på når du vælger at deltage.
Jeg har i starten af dette indlæg fremvist ganske simpelt hvad du besvarer på i mit indlæg, og den del kan du altså ikke løbe fra lige meget hvor meget du kaster omkring dig med beskyldninger, og andet tosset bullshit. Jeg ved ikke hvem Mighty Blues er, men kan google mig til at han har karantæne da sidste indlæg er fra 2017. Det må virkelig have været en meget slem bruger, når du stadig kan komme tilbage efter dine karantæner.
Det er en pinlig måde at deltage på, og ganske fjollet da det hurtigt kan fremvise hvad vi har skrevet.
https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=5874458&start=220&vis=0Dette omhandler om hvorvidt T-Knogle har nogen som helst substans i sine postulater. Hvilket primært gik på at FCK ikke levede op til forventningerne i forhold til titler og europæiske eventyr
Du kan slet ikke holde styr på din færden på forummet.
Det handler om at din sammenligning på antal kampe ikke er brugbar da det var en helt anden tid og hvis Brøndby, OB, eller AGF med deres flotte resultater havde gået hele vejen og vundet rub & stub ville de stadig ikke have haft den mulighed på antal kampe som var den fjollede sammenligning du forsøgte dig på som var hvad en anden bruger reageret på, og det var den bruger jeg svarede.
Hvis du har glemt hvad du skrev, så here goes:
Fra dit indlæg:
I den sammenhæng kan det påpeges at BIF i deres mest succesfulde sæson, havde hele 10 UEFA kampe.. hvilket er meget flot.
I sidste sæson havde FCK 17...
https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=5874458&start=160&vis=0Du har så, efter bedste evne, forsøgt at afspore den, for at forsvare BIF. Det er hverken imponerende eller overraskende.
Det handler ikke om BIF, selvom det sikkert i din verden konstant gør.
Det handlede om din tåbelig sammenligning.
Nu har jeg virkelig skåret det ud i pap for dig, så jeg håber virkelig du læser det denne gang, og ikke forsætter med indlæg i samme tåbelig fjollede spor hvor du forsøger at pålægge mig en bestemt holdning som passer ind i dit verdensbillede. For jeg har aldrig skrevet det du påstår omkring DM titler, og ej heller lavet en sammenligning med din hjerteklub FCK og din hadeklub BIF som du ihærdigt ønsker dig. I tilfælde af du mener andet kan det nemt dokumenteres ved at finde det frem og linke til det som jeg har gjort.
Jeg kan godt forstå hvis det er en lidt følsom tid, nu FCK har fyret en af deres største personligheder men derfra til at forveksle eller direkte lyve om andre er for tåbeligt. Du gjorde også det samme sidste gang vi tog havde en runde i en anden tråd. Måske du skal have pulsen lidt ned inden du bevæger dig ind på bold.dk
https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=5869928&start=140#5871677