Snak

Mere indhold efter annoncen
det var så Vejles sidste kamp over stregen i denne sæson.
Ac Horsens.
@PS
Jeg er sådan set enig, men det skal trods alt ses i relation til, at det er en oprykker (og potentiel nedrykker), der gæster den stærkeste hjemmebane i Danmark. Set i den sammenhæng spiller VB en flot og diciplineret kamp. Det havde da været skuffende, hvis FCM med den hjemmebanestatistik i ryggen ikke havde sluttet kampen af med flest målchancer, hjørnespark m.v.
Jyllands fremtid, Vejles stolthed - VB
Ham der Nruroh(ikke kendt nok til at det staves korrekt ;) ) der lavede det sidste mål... Render han rundt med en hjelm ligesom Morten Karlsen FCN?

Har ikke set kampen, men var der ikke noget med at han ikke måtte heade til en bold i et halvt år, efter hans hjernerystelse og hvordan gik det?
Må være svært ikke at følge sit instinkt...
Kæft hvor er VB dog ringe! Det må da være da ringeste hold i ligaen. Jeg håber de ryger lige direkte retur til 1. division.
Forstår ikke VB´erne herinde tør vise så meget arrogance og selvsikkerhed, når man selv holder med et pivringe hold...:-)
Husk at feje for egen dør gutter!
bif - danmark juve - italien barca - spanien
@Ac_Mick

Nu kan Horsens jo starte med at vinde over Randers i næste runde, før du bliver for rapkæftet. Med det spil Horsens har disket op med i denne sæson, skal du vist ikke lade nogen høre noget, og VB ligger da mig bekendt stadig foran Horsens i tabellen... ;o)
Jyllands fremtid, Vejles stolthed - VB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ved godt at man ikke vinder kampe på flot spil. Men det er utroligt lækkert at se ex. Esbjerg, som uanset hvor de spiller prøver at spille offensivt chanceskabende spil. Jeg så kampene ude mod OB og FCN hvor de er klart det bedste hold i 1. halvleg. Spiller frisk til. Det er sku underholdende at se på at de så ikke kan score på deres chancer er en anden sag. Der kunne Vejle lære noget. De har jo også gode boldspillere på deres hold.



Altså.. Nu var jeg en tur forbi herning og se lidt fodbold..

1: Der bliver snakket om dårligt fodbold.. Det er I Horsens og ikke Vejle der bliver scoret færrest mål i ligaen. FCM spiller i dag udelukkende på lange bolde, hvorimod Vejle prøver, muligvis ikke med held.. Men de prøver da at spille den frem. FCM sparkede, sparkede og sparkede så igen.
Man skal måske lige huske på at Vejle altså er oprykker.. De er der jo ikke for at spille flot fodbold, men for at blive i ligaen.!

2: I dagens kamp var der ikke rigtigt nogen tvivl om hvem der peb mest.. Det var 100% Midtjylland der lå og hylede. Vejle havde Priske og Lai der fik lægehjælp.. FCM havde læge på banen 3 gange bare til Salami.. Så hold nu op med at beskylde hold for det ene og det andet, når i tydeligvis ikke har set hele kampen..

3: Det var efter spil og chancer selvfølgelig fortjent nok at FCM vandt. Dog kan jeg udemærket forstå folks frustation over dommeren.. Der var bred enighed, og det var i FCM "område" om at dommeren var til grin, derfra hvor jeg sad.
Mange underlige kendelser.. Desværre for Vejle i dag, oftest, eller nærmere kun FCM´s vej.

Hold nu op med at stemple et hold fordi man ikke kan lide det.. Jeg sviner sgu heller ikke Horsens og FCM til, selvom jeg hader dem som pesten.. Hvis de spiller en god kamp, som FCM iøvrigt langt fra gjorde i dag, skal jeg nok være den første til at anderkende det.. Det andet er da noget mærkeligt noget.

Og lige et spørgsmål til FCM´s fans....
Mikkel Thygesen som kampens spiller.. Hva´faén er det lige i har tænkt på? Den mand havde stort set ikke en succesfuld boldberøring hele kampen. Resten af tiden gik han og brokkede sig, eller prøvede at sparkede Vejle spillere ned. Kan godt se det var svært at vælge en spiller.. Men Thygesen må da være en af de sidste i den kø..
Godt fcm vandt idag og fortjent. Men banen var våd og bolden stoppede tit så FCM spillede klogt ved at spille lange bolde selvom det ikke altid er lige kønt
FCM Siden sæson 2006 - 2007 Barcelona - Siden sæson 2007-2008
Er du sindssyg, det er et lavt niveau herinde! Magen til pinlige indlæg skal man da lede længe efter.

Behøver man overhovedet at nævne, at det er folk med sympati for Horsens, som står for 95 % af indslagene? Der skal ikke meget IQ til for at regne ud, at misundelsen for alvor gnaver i fængselsbyen. Sagen er den, at Horsens om nogen har spillet ad helvede til i denne sæson, og er under VB i tabellen. At VB på samtlige andre punkter ligeledes er lysår foran Horsens, gør det ikke nemmere for folk med den "gule feber".

Til folk som kritiserer VB´s spil: Jamen kan godt se, at en nyoprykker skal styre en kamp på SAS-Arena og helst spille hjemmeholdet (som er uden nederlag i 28 kampe) ud af banen. Come on! VB spillede friskt til og kæmpede for sagen. Delani og Pablo en evig trussel, og forsvaret stod solidt foran en af Danmarks pt. bedste målmænd. Jimmy vil redde mange point hjem denne sæson!

Når alt kommer til alt, var det vel fortjent nok at FCM vandt, men var kampen endt uafgjort ville man ikke kunne indvende noget mod det.

Godt kæmpet VB - det er nogle svære kampe for tiden, men vi skal nok klare den!
Jyllands Rubin
Nu hader jeg ikke Vejle. Syntes faktisk at de før har stået for noget godt. Men syntes bare at de i denne sæson spiller dræbende kedeligt. Husker en kamp i Esbjerg i starten af sæsonen. De lå konstant ned og begyndte allerede i starten af 2. halvleg at ligge ned med krampe. Så bruger de 2 minutter til at finde ud af hvem der skal tage indkast og frispark mv. Det dræber altså kampen. Det samme i dag, hele 2. halvleg prøver de at trække tiden ved indkast, hjørnespark og frispark. Det er pisse irriterende at kigge på for en neutral seer især når Vejle før i tiden var spændende at se på. Syntes bare at Ove Christen har dræbt de gamle Vejle dyder.
Annonce