Snak

Mere indhold efter annoncen
loven gælder bare ikke vores "integrationsminister". Alle skal naturligvis indordne sig efter love og regler. Dem der ikke kan skal naturligvis straffes. Min pointe er at den såkaldte debat er ondsindet. Politikere der for åben skærm siger at folk der er født i landet og gode medborgere ikke kan kalde sig danske fordi de er brune i huden og deres forældre er indvandrere. Når en "integrationsminister" fejrer at hun gør det så svært som muligt for flygtninge. Når folk bliver stuvet sammen i telte om vinteren selvom der er plads i nedlagte skoler og kaserner. Jeg har intet tilovers for kriminelle nydanskere men der bliver næppe færre af dem med den politik der bliver ført idag. Engang gik vi forrest mht menneskerettigheder og medmenneskelighed, men idag skider vi på de ting for at slippe for nogle få tusinde flygtninge som vi selv har været med til at bombe fra hus og hjem.
Holder med: - Landsholdet - Alle danskerklubber
Den her diskussion og den "manglende" nationalitetsfølelse er da netop derfor det er så skide hamrende ærgerlig at Mor vælger Danmark fra.

Mor havde sammen med Toutouh en fremragende mulighed for at vise at selvom man vokser op med 2 pas i et socialt udsat boligområde, så kan man lykkes med hårdt arbejde, uanset hvilken kultur eller nationalitet og hudfarve man ellers har.

For der er vel ingen der vil tage diskussionen om at begge nok har nydt godt af den danske model baseret på frivillige ledere/trænere og efterfølgende et super godt talent udviklingssystem, der er grunden til at de 2 har formået at gøre noget ved deres talent.

Det burde især Mor sku have tænkt lidt mere over før han valgte Danmark fra.
I min verden har han pisset på dem der faktisk har udvist særdeles stor tålmodighed og givet ham lidt flere chancer end han måske burde have haft.
Lidt kedelig nyhed. Der er jo intet perspektiv i knægten!
Signatur
Annonce