Har vi ik ffp i danmark?
Snak
Brøndby bløder: Må nedjustere med stort millionbeløb
fre 27. jun 12:11
Brøndby må nedjustere fra minus 60-100 mio. kr. til minus 120-140 mio. kr. det sker, fordi klubben ikke får transferindtægter i dette regnskabsår.
Læs hele nyheden her
fre 27. jun 12:19
Av, av.
F.C. København -
Tak for alt, Nees og Sune.
VELKOMMEN TIL BO!
Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
fre 27. jun 12:21
Under UEFA’s break-even regler må klubber maksimalt akkumulerer underskud på ca. 30 mio. € (220 mio. kr.) over tre år – forudsat visse justeringer som transferindtægter, compliance-kostnader mv. UEFA har et glidende treårsperspektiv, så enkeltårsnedskæringer kan “jevnes ud” af bedre resultater i andre år.
fre 27. jun 12:23
GuldtilOB….. både ham og Suzuki er indarbejdet i de fine budgetter for det kommende år 😂
Redigeretfre 27. jun 12:24
Nu spørger jeg måske dumt, men hvad er grunden til at Suzuki først indregnes i næste regnskabsår? Han er jo mig bekendt solgt, og med de 75 mio vi angiveligt allerede har fået for ham havde vi så ligget omkring 45-65 mio i minus.
Det er selvfølgelig stadig ikke særlig godt, men trods alt en del pænere end en nedjustering til 120-140 mio.
Det er selvfølgelig stadig ikke særlig godt, men trods alt en del pænere end en nedjustering til 120-140 mio.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
fre 27. jun 12:25
Samtidig er det vigtigt at huske, at transfervinduet stadig er åbent, og at der fortsat er mulighed for at realisere betydelige transferindtægter i det kommende regnskabsårlængere nede i artiklen, vil han fastholde de sportslige ambitioner.
Hvordan hænger det sammen? Hvis man sælger profiler der skal opvejer økonomien og stadigvæk være på samme sportslige niveau!?
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez