Det rygtes nu også at Søndettyske jagtede Messi, men det glippede desværre til sidst. Det var bagateller som bl.a. transfersummen, der menes at have forhindret denne overraskende supersigning, og naturligvis også at det er agurketid i de Kødben-havneske medier.
Det har Bold tidligere kunnet fortælle, og det bekræftes nu af Brøndbys rekrutteringschef, Thomas Berntsen.
I et interview med NRK fortæller Berntsen nemlig, at Brøndby har været i dialog med den norske VM-helt Ørjan Nyland.
- Vi havde vores målmand, Patrick Pentz, med til VM. Det er muligt, at han bliver solgt til sommer, og en af de mulige erstatninger var Ørjan Nyland.
- Vi havde en del dialog med hans bagland, og det var en meget behagelig dialog. Men jeg tror, det bliver ret svært at få ham til Brøndby nu.
Man kan med fordel læse artiklen........