Snak

Mere indhold efter annoncen
jesperyellow
Ha.Ha. Du skriver, at Brøndby er det bedste brand i dansk fodbold. Hvorfor mon FCK så har langt flere sponsorindtægter end Brøndby.
Imponerende at vi er hvad der svare til 10 kampe foran fck, i en sæson hvor de har været totalt suveræne. Det er et udmærket kort at sidde med på hånden for ledelsen, når der skal hentes penge hos sponsorer.
Fcklog Det er sg. Ingen virksomheder der vil identificeres med et hooligan klub. Det er ikke alle der har Simon Spies holdningen om at dårlig omtale er bedre end ingen.
Eller også er det fordi vi er mange FCK fans der nyder at se hvor håbløst BIF spiller. Det må ikke være sjovt st være BIF fan og se FCK vinde gang på gang.
Fodboldstatistik er som et miniskørt. Det giver gode ideer, men skjuler det vigtigste
ThomasDiego tror ikke du skal være så optimistisk på det område. Også på det punkt tror Brøndby de et bedre end de rent faktisk er. Hvis jeg var sponsor puttede jeg ikke penge i jer, efterhånden er Brøndby mere kendt for ballade end fodbold
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Brøndby (og FCM) bør i den sammenhæng også huske pokaltureringen omkring eksponering til sponsorer. Det er jo ikke fordi at trøjesponsorer ikke bliver eksponeret når der spilles finale i Telia Parken.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
I skal prise jer lykkelige over I har JBA og tidligere Kasi Jesper ellers havde været lukket og slukket. Må ikke være særlig rar at være så afhængige af enkelt personer
Nicodemus
Det er rigtigt hvis det så var positiv eksponering, men det er det jo ikke hver gang Brøndby taber taber tilskuerne hovedet. Tror ingen sponsor vil profileres på at de har et tøjmærke på en Brøndby tilskuer der skyder fyrværkeri i hovedet på en 8 prig pige.
I det mindste er JBA og Jesper hæderlige folk modsat de kriminelle fck-svindlere, Østergaard og Glistrup.

Vi burde naturligvis ikke have reddet fck i sin tid , da vi købte anføreren, Allan Nielsen..
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
@ Tøffe ....

Jeg arbejder med Reklame og marketing og i de officielle præsentationer der laves uafhængigt af bla TN Gallup og Infomedia Brand research kan jeg fortælle dig at Brøndby ligger nr et målt på:
1/ Fanbase - 650.000 danskere har overvejende sympati for brøndby - 247.000 holder med Brøndby
2/ Fanbasens købekraft (10.9 mia dkk 2018 mod FCKs 7,7 mia Dkk)
3/ Fanbasens nationale udbredelse - 36.2 % fans kommer fra en Radius af 20km af Brøndby - Mens 71% af FCKs fanbase kommer indenfor en radius af 20 km på Østerbro! knap 47% af Brøndbys fans kommer fra Jylland mens knap 9% af FCKs kommer fra Jylland. Essensen er at FCK er interessante på Østerbro mens resten af landet er stort set ligeglade med jer!
4/ Brøndby er det mest omtalte danske brand på danske sites med ca 52.500 omtaler pr år - foran Lego, Carlsberg og Mærsk - her er FCK ikke engang nævnt!
5/ Brøndbys registrede fanbase dækker 21% af den samlede registrede fanbase i Superligaen - FCK tilsvarende 13%!
6/ Brondby.com har haft 10.7 mio sidevisninger i 2018 med FCK.dks 7.2 mio.
7/ Brondbys samlede omtaler og hits på sociale medier og internet er 48.8% højere end FCKs


Interessante tal - bl.a. noget overraskende for mig at BIF fans har højere købekraft end FCK´s og at 71% af FCK´s fans kommer indenfor en radius af 20 km fra Østerbro. Har du et link til hvor tallene stammer fra? el. hvor lign. undersøgelser findes?
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Annonce