Snak

Mere indhold efter annoncen

Brøndby får færre hviledage end FCK: De muliges kunst

I dag 11:33

FC København har to hviledage mere end rivalerne fra Brøndby før søndagens derby på Brøndby Stadion.



Læs hele nyheden her
Det har i mange mange år været et FCK-problem, at have kort tid til derby, imens bif har haft en hel uge til at restituere. De gange skulle man høre på bif-fans om at man skulle stoppe med at tude...

Nu kan de prøve det på egen krop.
Nordens største.
Brøndby spiller som sædvanlig ikke i Europa. Mon ikke lige de klarer en enkelt midtugekamp, som de 4 tophold spiller uge efter uge
Hovedstadendanskemestre

Forskellen er vel, at fck har haft mindre dage mellem derbys grundet deres europa kampe. I Danmark har vi 2 turneringer, pokalen og ligaen - og der giver man Bif 3 kampe på 6 dage, hvoraf 2 af kampene er i jylland. Det må og skal kunne gøres bedre, når vi planlægger vores kampe i vores egen lille andedam. Og nej, det er ikke at "tude" som åbenbart er et populært ord, når man ytrer sin utilfredshed.
Det kan jeg på ingen måde have ondt af…År efter år har det været omvendt da FCK har skulle balancere 3 turneringer så kun retfærdigt at BIF prøver det for engangs skyld
burde intet betyde for BIF da de jo ikke har spillet europæiske kampe med tilhørende belastning på spillere - så håber de er for gode til at pive over det
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså, i forrige pokalrunde spillede VB mod Silkeborg om torsdagen, så den efterfølgende kamp i Betinia ligaen mod Aarhus Fremad, der oprindelig var sat til fredag - altså dagen efter kampen mod Silkeborg - blev så flyttet til søndag.
Så det KAN lade sig gøre at flytte kampe.
Det er nok mere et spørgsmål om tv...
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Altså, i forrige pokalrunde spillede VB mod Silkeborg om torsdagen, så den efterfølgende kamp i Betinia ligaen mod Aarhus Fremad, der oprindelig var sat til fredag - altså dagen efter kampen mod Silkeborg - blev så flyttet til søndag.
Så det KAN lade sig gøre at flytte kampe.
Det er nok mere et spørgsmål om tv...


Nu er derby ikke sat til at spilles fredag, men søndag - præcis som I oplevede det?
Nordens største.
Folk er med på at selv om det er derby, er en hvilken som helst anden Superliga kamp der giver 3 point ik´? Sån er livet for rigtigt mange klubber hver eneste runde I superligaen.
@Hovedstaden
Præcis, vi spillede torsdag og søndag, og det var fint nok. Det gør vi også i denne uge. Men Aarhus Fremad mod VB var oprindeligt fastlagt til fredag, men så skulle vi spille pokalkamp torsdag, så man flyttede den oprindelige liga kamp, som iflg. artiklen IKKE kan flyttes pga pokalkamp - fra fredag til søndag. Så der er fejl i artiklen.
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Vil bare lige, i al stilfærdighed påpege, at der ikke er en eneste BIF-tilhænger der har ´tudet´ over dette i denne tråd eller i artiklen.

Så der er ikke nogen grund til at skyggebokse mod tuderi som ikke har fundet sted.
FCK
Annonce