Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor mange klubber ejer deres eget træningsanlæg? (Ikke stadion)

AGF gør, mens stadion i Århus er kommunalt.

(Det vil det i øvrigt også være fremover, på trods af at AGF og private investorer betaler sammenlagt 650 millioner kroner af egen lomme til at bygge et helt nyt stadion i gave til kommunen. I den forbindelse skal det dog også medregnes, at AGF får gode lejevilkår de første mange år, men samtidig også selv står for vedligeholdelsen).
Jeg ser det slet som noget med hvad man ka´ lide eller hvad er økonomisk nemmest. Som fan ser jeg ikke en kæmpe forskel og tænker ikke meget over det når kampen er i gang.

Men i amerikansk fodbold er skadefrekvensen noget højere på kunst græs end naturligt.
Jeg kan ikke finde data på det mest interessante, hvordan det påvirker, ikke sæson til sæson, men derimod over karrieren på kunstgræs. Altså vil en spiller der spiller på kunstgræs have en kortere karriere. Det tænker jeg da de fleste skader det producere er ledbåndsskader. Ledbåndsskader kan hele selv, men problemet er potentielt at de danner arvæv internt og dermed fremadrettet påvirker funktionen.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
@lauge… så må klubben jo bare betale selv. Så er man også fri for at skulle lukke andre ind.
Og nu tilføjer jeg lige, selvom det er noget bombastisk.

Men ret beset kan FCN og SIF være ligeglad da deres forretningsmodel er at sælge spillere unge... så er det jo ligegyldigt de ikke ka´ spille efter 30.
The ancient Greeks were the first ones to say an unexamined life is not worth living. They don't tell you of course what we found out, an examined life not that fascinating either.
Tillykke til Brøndby. Tre år i streg må siges at være imponerende.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja trist Hvidovre kommune ikke bakker mere op. Har da taget tilløb et par år til oprykning. Og for øvrigt godt gået med de midler
@øjnenepåbolden Det kræver også at kommunen vil sælge dem et ret stort stykke jord til at bygge lokaler og 2 fodboldbaner osv osv.
Det kan man ikke bare gøre uden at få lov. Og det har de ikke fået lov til. Så det er nemt bare at sige det ene og det andet. Men verden fungerer ikke bare sådan, at man kan knipse med fingrene, og så få det som man vil have det.
Jeg er ret sikker på at man i fcn gerne vil have verdens bedste hybridbane på højde med Wembley, og det tror jeg også vi får, når vi får et træningsanlæg
Hey123. U dersøgelse fremføres useriøs.?
For det første er det gang på gang dokumenteret at der opstår langt flere skader på kunstgreb.
For det andet er der klimaet at tage i betragtning.
Det kunne være interessant at se hvordan landshold ville rate de forskellige baner. Tvivler på Parken er i den høje ende og det er lidt synd med den måde landsholdet vil spille fodbold på.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez. Top 6 26/27: FCN, FCK, FCM, Brøndby, Viborg og Randers. Nedrykkere: Horsens og Sønderjyske.
TheUniyedway
Det bliver heller ikke spillet så meget bold på Brøndby stadion som i de "top" klubber i dk, som konstant spiller europæisk, samt kommer langt i pokalen. De har vist heller ikke nogen indtægter/arrangementer kørende i løbet af sæsonen 😉
Annonce