Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja forventningerne hos nogle er røget lidt rigeligt op! Vi er stadig i genopbygningsfasen. Tilbage til VB Parken og arbejde videre…

Det må man sige, jeg er glad hvis vi overlever sådan nogenlunde sikkert når sæsonen er slut med så mange nye spillere og koncept.
VB.
Nem og fortjent sejr til Brøndby.
Fortjent resultat, Brøndby havde de klart største chancer. Jeg ser dog stadig virkelig mange positive VB takter, vi har et virkelig spændende hold.
så skriver jeg noget, jeg ved ,at jeg får på puklen for. Dommerindsatsen er ikke kampafgørende ringe, men er der tvivl om en kendelse, så ved man hvem, der får kendelsen med sig... og på Brøndby stadion, i Parken og i FCM er det aldrig udeholdet. Der kan være enkelte kendelser, der går med udeholdet, men overall går tvivlskendelser hjemmeholdets vej.

Det er jo fair nok at have en mening, det behøves man ikke få på puklen for.
Jeg sidder faktisk med den stik modsatte - at Vejle fik lidt foræret på dommerkontoen men at det, som du også skriver, ikke var kampafgørende.
Brøndby får eks. en tidlig advarsel, senere laver Vejle et ensartet frispark der ikke giver gult?
Forkert dømt målspark hvor der tydelig var hjørne
Tydelig arm på bolden lige uden for feltet
små frispark som Vejle får hvor der skal lidt mere til før Brøndby får lignende frispark.
Det må man sige, jeg er glad hvis vi overlever sådan nogenlunde sikkert når sæsonen er slut med så mange nye spillere og koncept


Nuvel er der mange nye spillere, men træneren er den samme, og der er hentet mange profilerede spillere ind. Jeg vil mene, at Vejle skal gå efter top6 og top8 som minimum.

Silkeborg fik en sejr i dag, men deres trup er ikke særlig bred. Viborg er lidt det samme. En solid start 11´er, men bredden er også til den smalle side.

OB har fire points, men de var heldige i Midtjylland og får tre points i en jævnbyrdig kamp mod Viborg.

Sønderjyske har ikke rigtig forstærket sig, og Fredericia vil trods den gode start være favorit til at rykke ned.

Hvis Vejle kan lukrere på, at AGF og FCN er kommet lidt skævt fra start, så er top6 ikke usandsynligt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er desværre mange vejle fans der så top 6 og muligvis medaljer efter sejren over OB. Men faktum er at vi ikke er bedre end det Prelec får sat dem op til. Jeg syntes faktisk kampen mod fck var bedre fordi man stod bedre som hold. I dag var det ren indianerbold og jeg syntes den her kamp har slået os helt tilbage til start. Ilke pga nederlaget men pga hele præstationen og den manglende tænding som er en Prelec classic. Nu fik vi brøndby tilbage på sporet, næste uge forærer vi nok desværre fcm 3Point på samme måde.
Jeg synes egentlig at Vejle spiller en ok god kamp i dag. Der er virkelig forskel på VB nu, og det hold der var sidste år.

Derudover, var det dejligt at se noget der ligner et niveau for Brøndby, efter et par rædselsfulde kampe. En spillestil og start på kanpen som i dag, samt lidt mere stolpe ind på torsdag, så er der en lille chance for at kunne redde os ud i forlænget.

Jeg synes begge japanere har vist nogle lovende takter. Ingen af dem har ramt en dag endnu, men Uchino kommer frem til mange chancer. Hvis de begynder at kunne omsættes, og når Fukuda begynder at forstå sine medspillere, så tror jeg nok de skal blive en gevinst.
Fortjent sejr og fedt statement ved 1-0 scoringen, at hele truppen gik sammen om Birk og staben. De kæmpede og havde også mulighederne og der skal de lære at lukke kampen.

Små ringe dømt.

Spændende om det var aftalt at spillerne ikke ville hilse på sydsiden efter kampen, eller om det var en krigserklæring’. Det er i hvert fald nok en god idé at vinde komfortabelt over Islændinge.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Nuvel er der mange nye spillere, men træneren er den samme, og der er hentet mange profilerede spillere ind. Jeg vil mene, at Vejle skal gå efter top6 og top8 som minimum.

Top-8 kan jeg gå med til, top-6 er at strække den.

Det er samme træner som imponerede med 0 point i 10 kampe sidste sæson hvor Kielstrup/Mølby reddede vores røv på ufattelig vis.
VB.
moderator
Vallys og Wass er glimrende fodboldspillere, men de er satme ikke gode i interviewsituationer. Wass virker som om han hader det og Vallys virker helt forvirret og har ekstremt svært ved at formulere sig. Hvorfor lader de ham ikke smutte tilbage i omklædningen i stedet for at prøve at hive alle mulige ting ud af ham. Svært at lytte til synes jeg.
Det er dog en sjov detaljer at Vallys 30 sekunder før han scorer spørger 4. dommer om det er ok at løbe ud og fejre alle sammen uden at kampen bliver sat igang. Genialt
Dette er en signatur.
Annonce