Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det er et par spillere, der har bevist sig over længere tid i både ligaen og Champions League. Suzuki har brilleret i tre-fire kampe mod hold af Silkeborgs kaliber, og derfor virker det sindssygt at påstå, han skulle kunne ryge til noget i nærheden af det prisleje. I dag fik vi igen at se, at han har store mangler mod stærkere modstandere.

Som jeg skrev et andet sted, vil 50 mio. stadig være en vanvittig pris for ham og en fremragende forretning for BIF- og trods alt mere realistisk.
Sikke en skøn kommentartråd :)

Helt klart dommerens skyld idag, haha.
Er det ikke en, der kan forklare Jesper Sørensen, så han kan forklare sine spillere, at der to halvlege, og så nytter det ikke noget, at man holder op med at gide noget lidt inde i hver 2. halvleg i HVER kamp!!!
Det blev desværre som jeg havde frygtet lidt. Som jeg ser det kan det hele koges ned til kynisme og kvalitet.

Brøndby er jo spillemæssigt mere end godt med, og i 1. Halvleg spiller vi faktisk ganske pæn offensiv fodbold.

Men da tingene skulle afgøres manglede kvaliteten, og her tænker jeg eksempelvis på Ohi som ikke kan sparke bolden i et tomt mål, fordi han panik-afslutter. Her skal vi jo komme foran 2-1, og så er det en hel anden sag. I stedet scorer de en flot kasse, og så ender det hele med at blive noget underligt noget til sidst.

Sindssygt tungt, men sådan er det. Chancen for et mesterskab er mere eller mindre gone nu, men lad os nu for helvede vinde de sidste 3 og se hvilken placering det kan give.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!
Begge hold var lige gode om, at være provokerende og sådan har det også været i de øvrige kampe mellem de to hold, så på det punkt er ingen bedre end den anden.

Når det så er sagt, så er det ligeså tydeligt som set fra månen, at FCK bare har den dyreste og bredeste trup i superligaen og det kommer til udtryk nu.

BIF skal være heldige, hvis de i det hele taget havner i top 3, hvilet jeg tvivler meget på. Med den rette målscorer, kan BIF allerede være nede på en 4 plads i aften, hvis resultaterne flasker sig og dette her var den endegyldige mavepuster til dem.

FCN vinder over et tømmermandsramt Silkeborgmandskab i aften, hvis sæson er færdig og de har fået et trofæ og derefter skal FCN til Brøndby stadion, hvor FCN kommer med momentum og kan lugte blod og der vil de unge drenge sætte yderligere et søm i Brøndbys ligkiste.

Så skal BIF til Silkeborg på kunstgræsset hvor de hader at spille og som ofte enten taber eller maks. uafgjort, mens den sidste kamp kun bliver af kosmestisk betydning.

Er 100% sikker på, at BIF faktisk lander på en 4. plads ved sæsonens afslutning og dermed også misser Europæisk fodbold igen, mens vi napper endnu en sæson i CL og dermed forøger afstanden i superligaen og dermed nærmer os tyske tilstande, selvom denne sæson her har været lidt med hiv og sving, men skide vær med det, når nu pokalen atter lander i Hovedstaden
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan ikke rigtig se hvem af os Brøndby fans der mener at FCK vandt pga dommeren? Forventer sådan set bare at han giver de gule kort som skal gives, og det gjorde han så desværre ikke idag. Hverken fortjent eller ufortjent at FCK ender med at vinde, det kunne sagtens være blevet grimmere, hvis I havde skarpheden! Vi spiller desværre for naivt i alt for mange situationer, når man ved hvor dygtige Elyanossi og Achouri er i kontrafasen.. synes faktisk at I er gode med ham Oskarsson i angrebet han er sku dygtig desværre. Suzuki havde godt nok ikke en særlig god kamp, det samme kan siges om Ohi som er for uskarp i feltet
Og til dem som skriver “gummiben” osv. Der er jeg fuldstændigt uenig.

Det jeg gerne ville se fra Brøndby i dag var at de turde spille som de normalt ville spille, og ikke tænke for meget over risiciene. Det synes jeg bestemt de gjorde! Og det gør man ikke hvis man er bange. De viste masser af mod.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!
Jeg vil rose dommeren for en flot kamp. fodbold kampen var jævnt kedelig, havde håbet på mere
Så blev det alligevel en god søndag! Jeg vil hoppe over i Fælledparken og nyde det sidste solskin sammen med en kold øl!

Nu skal vi bare holde den, forza FC!
Hafniae sigillum leonis est
Ja, Diks skulle have have haft sin anden ostemad ovenpå den hjerneblødning som det er at provokere med sådan en jubelscene. Svagt af Kehlet, som ellers dømmer godt.


Det er åbenbart federe for de arrogante FCK spillere, at juble mod modspillernes fans end sine egne. Sidst var det Oskarsson mod AGF. Ynkeligt de har det behov. Ikke meget klasse over det.


Men da det omvendte skete i Parken var det okay for der gælder andre regler hvis bare man har gul grøje på eller hvordan er det???
Annonce