Snak

Mere indhold efter annoncen

Brøndby må undvære forsvarsprofil

søn 15. sep 2024

Mileta Rajovic kan få sin Brøndby-debut mod Sønderjyske, ligesom Jordi Vanlerberghe er kommet sig oven på sin skade. Som ventet er Ohi Omoijuanfo ikke med i truppen, og Frederik Alves er ikke blevet klar.



Læs hele nyheden her
Av, hans skade igennem hele slutspillet+ og Kvistgaardens ditto kostede os desværre mesterskabet sidste sæson.
Mod Sønderjyske hjemme skal det dog blive 3 sikre point på trods af skaderne i forsvaret uden undskyldninger. Er skaden længerevarende er vi dog helt på spanden med det program vi kigger ind i, der kun er top-6 hold de følgende 6 kampe. Den skade kan koste hele sæsonen så,og mon ikke den gør det, når man kender os ret.
Bliver spændende om JS hiver en taktisk kanin opaf hatten, skal der ske mere radikalt nyt inden vinterpausen bliver det i søndagens kamp.
Det er et kæmpe problem for Brøndby
, med Alves ude. Lauritsen har ikke vist sig som et alternativ . Håber JS, har en plan der virker, men har svært ved at se hvordan det skal virke, med de spillere vi har til rådighed, hvis JS vælger at holde fast i at spille med tre nede bagved.
FC Bayern Munchen - siden 1980 Brøndby IF - siden 1981
Jeg håber på en 4-mandskæde i forsvaret.

Sebulonsen - Klaiber - Rasmussen - Divkovic
Han må videre… han er alt for ofte skadet
Brøndby IF - FC Barcelona
Annonce