Snak

Mere indhold efter annoncen
Alternativt vinder Kasi sin sag mod Pandora og køber lortet over nat og fører dem i ChL.


Behøver han at vinde? Har han ikke snart solgt andele nok til at kunne finansere et køb af Brøndby?
HVORFOR er det vi skal bruge så meget tid på et “måske” mål/straffespark både det er Brøndby? Havde det været RFC , SIF eller SønderjyskE , så havde den været begravet.
Helt fair at der er nogle ting Brøndby undrer sig over men det der er satme en ynkelig og forkert måde at gøre det på.
Hvor er de ynkelige ude på vestegnen, som med deres tilskures opførsel tidligere vælger de at sætte sig selv op over alle andre.
Brøndby i er ikke en stor klub, i har brugt 20 år på ingen ting og kan ikke leve på 90´er bedrifter.
En stor klub levere pænt hele tiden, driver en klub godt og er dygtige til at lave og sælge spillere.
I har kun været gode til dårlig ledelse, hvilket dette oplæg endnu engang beviser, og så har i Dk bedste fans.
En anden situation, der ikke snakkes så meget om, er dén, hvor MEM spænder ben på Fukuda, der i hel fri position forsøger at få fordelen ved at prøve at holde sig på benene. Efterfølgende falder / lægger han sig lidt kikset ned. Men hvorfor skal Fukuda straffes for at forsøge at spille situationen i stedet for at smide sig i første omgang? Havde han gjort dét, burde MEM været røget ud med rødt kort.
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En anden situation, der ikke snakkes så meget om, er dén, hvor MEM spænder ben på Fukuda, der i hel fri position forsøger at få fordelen ved at prøve at holde sig på benene. Efterfølgende falder / lægger han sig lidt kikset ned. Men hvorfor skal Fukuda straffes for at forsøge at spille situationen i stedet for at smide sig i første omgang? Havde han gjort dét, burde MEM været røget ud med rødt kort.


Det altid så kikset når nogen forsøger at trække offerkortet pba af en totalt misvisende gengivelse af en situation vi alle har set.
Du skal da ikke forvente at blive taget seriøst. Jesus christ.
If you know, you know.
Relevant af BIF at stille disse spørgsmål. De forklaringer der pt er kommet, er jo ikke til at forstå når man generelt kigger på andre kampe i suppen. Så ud af busken DBU
Relevant af BIF at stille disse spørgsmål. De forklaringer der pt er kommet, er jo ikke til at forstå når man generelt kigger på andre kampe i suppen. Så ud af busken DBU


Så fandt vi målgruppen for BIFS klynkeri :-D
If you know, you know.
men jeg har desværre måtte konstatere, at det eneste tidspunkt, at man rent faktisk kan flytte noget, er når tingene der er politiske tages ud i det offentlige rum.


Ja men ikke hvis man selv er repræsenteret og medbestemmende i de politiske fora, hvor tingene bliver besluttet, da man jo har alle muligheder for at påvirke.

BIF er repræsenteret i DBUs repræsentantskab og i bestyrelsen i Divisionsforeningen, og så vælger man at gå offentlig med sin kritik som i øvrigt også begrundes i konkrete afgørelser, som ikke gik BIFs vej, ja så bliver det patetisk og hyklerisk. Man har fået en forklaring, men fordi man ikke er enig, går man offentligt ud og sætter spørgsmålstegn med bestemte dommers integritet, og det er jo det man gør, uagtet at man forsøger at pakke det lidt ind i flosker og bla. bla.
En ting er hvad fan, evt. spillere og trænere siger efter kampen, hvor pulsen er forholdsvis høj og man er i sine følelsers vold. Det er en hel anden størrelse, når en bestyrelse 2 dage efter en tabt kamp går ud og kritiserer hele dommerstaben til en tabt kamp, og hvor dommeren har afgivet en forklaring om, hvorfor han dømte som han gjorde.

Indførelsen af VAR og retningslinjerne dertil, blev besluttet af dels Divisionsforening og DBU, altså instanser hvor BIF er repræsenteret, og her var det kun Hobro der stemte imod.



Sir
moderator
I dag 13:21
Jeg har haft en fantastisk fodboldsæson Foxtrot. Fjelle80 har jo helt ret, det er jo lidt de dårlige tabers argumenter der florerer pt. At Brøndby som klub vil lægge navn til sådan en omgang hyleri er forbavsende. Det må være Jan Bech der har forfattet det.


Mener du helt oprigtigt, at denne kamp var fin og alle kendelser rigtig?
Der er en grund til at alle snakker om den her kamp og at BIF´s bestyrelse laver sådan et skriv.

Det her er jo lidt af en skandale kamp, som vil blive husket i lang lang tid, netop pga rivaliseringen og betydningen.
At snakke om det er piveri og fordi BIF tabte er bare skørt skrevet. Især når så mange neutrale fans er af samme holdning som BIF.

Jeg mener i den grad BIF blev bortdømt og at flere situationer var skandaløse.
Der er også et par man kan diskuterer. Men den her snak har været her hele sæsonen og andre klubber har været ude og snakke om dommerstandarden og VAR en del gange.

Man er nødt til, at få endevendt det her, fordi ellers mister klub, spillere og fans troen på at der er ren mel i posen, fremfor lavt niveau og jeg tror altså det er det sidste der er på spil.

Få nu semi automatisk offside indført, hvis man skal have VAR.
VAR skal kun blande sig i clear and obvious.
Omkring reglerne omkring hands

Derudover skal man simpelthen holde en nogenlunde ens linje, man kan ikke 100% men man skal ikke stikke flere gule kort ud i en kamp, hvor samme forseelser så bare giver frispark eller intet i andre.

Jeg er glad for, at det ikke var min klub der stod i det her kaos.
Sportslig er jeg dog meget tilfreds, ser hellere FCK i Coference league, end BIF.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Annonce