Snak

Mere indhold efter annoncen
Stærkt CV, mon ikke man har en gentleman aftale med Pentz om at han får lov at smutte hvis en udenlandsk klub byder 50 mio kr for ham
Brøndby og Chelsea
Han var også god mod Tyrkiet. Chanceløs på det andet mål. Det første har han ingen reaktionstid,


Aaahhhh, chanseløs siger du.
Helt ærligt, så burde han have forhindret dem begge.

Han stod andre gode kampe, så fint EM overordnet af ham. Men at begynde at benægte hans involvering i de to mål i går er jo bare useriøst.

27 år er ingen alder for en målmand, hans udvikling er først lige startet nu.


Det ganske rigtigt at målmænd ofte holder længere, men at hans udvikling først starter nu er noget vrøvl. Det betyder ikke at han, hvis han viser højere niveau end i kampen mod Tyrkiet, sagtens kan nå et blive et fint salg for Brøndby.
If you know, you know.
Silikone

Tror du skal gå ind og se målene igen..

Så tager vi den derfra? Deal?
Pentz ser skidt ud ved det første mål. Han fejlvurderer, hvor bolden kommer og den får lov at dykke lige ned foran ham uden, at han griber ind.

Ved det andet mål får han placeret sig rigtigt.

Han stod dog rigtig godt i gruppekampene, så fin slutrunde for Pentz.
Det andet mål igår kan Pentz ikke gøre noget ved, ved det første må han ikke parere den midt ud i feltet igen selvom det nok er i ren refleks for at holde bolden på den rigtig side af stregen
Brøndby og Chelsea
Mere indhold efter annoncen
Annonce
def

helt enig. han må ikke skubbe den midt ud i feltet. men tænk sig han nok har UNDER 1 sec. den rammer en medspiller ca 1 meter fra ham. godt nok svært at nå at tænke over hvor den skal hen. når der er sådan ca 15 spillere i feltet.

han kan måske gribe bolden før den kommer derind. det er jeg enig i. men resten er næsten umuligt at skulle gøre anderledes.
Ved det andet mål får han placeret sig rigtigt.


Bolden ryger, uden at være placeret rigtigt højt, mellem hænderne og lige over hovedet på ham. Så kan det godt være han står det rigtige sted, men det er jo en bold en topkeeper tager 10 ud af 10 gange.
Var den gået ind på Grabara ville man ikke kunne sparke sig gennem sit feed på tweeter for Brøndby fans der havde råbt om drop.
If you know, you know.
Silikone

Så du mener man skal tage den bold? Fra ca 2-3 meter. Spændene.

Og ikke særlig højt.. sjovt når den går over hovedet på ham. 🤷🏾‍♂️ men yup yup. God dag.

Ville sgu gerne have dig som målmand.
Lad nu bare silikone være.

FCK er fejlfrie og alt der har med bif at gøre der finder han håret i suppen. Fatter simpelthen ikke i gider at bruge tid på ham.

On topic. så er det flot arbejde af CV, denne handel kan stort set ikke andet end at blive en gevinst både sportsligt og økonomisk. Selvfølgelig medmindre at der går en Karius i den og han mentalt fuldstændig falder sammen.
Det handler vidst mere om at Silikone vil give skylden til en Brøndby keeper end at han reelt forventer en målmand redder den bold 10 af 10 gange
Brøndby og Chelsea
Annonce