Selvfølgelig er det da ikke "vindens skyld", at BIF fyrer så mange romerlys af. At vinden så gør at røgen blæser ind på banen frigør da ikke Brøndby for ansvar.
Det er bestemt ikke vindens skyld, og jeg synes også straffen er fornuftig nok. Og det er også fair nok at de begynder at lukke hjemmebaneafsnit nu, i stedet for udebaneafsnit som I selv var ude for tidligere på sæsonen.
Omvendt er det da en fair nok pointe at man ikke skal straffes hårdere for den samme forbrydelse, blot fordi vejrforholdene gør at tågen letter senere.
Når mine medfans taler om at straffen skal være ens, så håber jeg at man tænker på at FCKs store pyroshow i Århus plus angreb på vagterne gav et lukket udebaneafsnit, mens vores store pyroshow i Parken giver et lukket hjemmebaneafsnit. Det kan jeg til dels godt forstå man stiller sig undrende overfor, for alle kan vel blive enige om at lukket hjemmeafsnit er langt værre end et lukket udeafsnit.