Snak

Mere indhold efter annoncen

Brøndby vil diskutere lovlig pyroteknik

man 8. apr 2024

Ole Palmå fortæller til Viaplay, at Brøndby er klar til en diskussion om, hvorvidt man kan lovliggøre pyroteknik under ordnede forhold.



Læs hele nyheden her
Lovliggørelsen af pyro vil øge sikkerheden. Det vil være muligt på forhånd at vide, hvor pyro i tifo mm. vil skulle være, ligesom at det kan blive meldt ud, således at der tages højde for dette ift. spilstop inden kampen. Du vil ligeledes undgå maskering, da det ikke vil være nødvendigt. På den måde vil du kunne gøre de idioter, som ikke behandler pyroen korret, ansvarlige for deres skader.

Nordens største.
Er I så naive at i tror at hvis der kommer officiel fyrværkeri, så stopper tumperne med at fyre af på lægterne?
Lovlig pyro har vi i DK fra 27/12 - 1/1 der kan de brænde deres lort af
Det skal straffes hårdere. Der er ingen alm mennesker der gider det
Spændende om Palmås forslag bliver lige så "pænt" modtaget, som når andre fornuftige mennesker deler de samme tanker på forummet her :-)

Hvad er et alm menneske egentlig? Skal vi ikke have en filosofisk diskussion om det?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes, der er en interessant dialog i gang i Norge, hvor fodboldforbundet i fredags meldte ud, at forbundet, klubberne og fansene er blevet enige om, at de synes, at pyroteknik skal lovliggøres under ordnede forhold, og de har haft møde med justitsministeren og kulturministeren. Det er da interessant at se, hvilket framework der er.[quote]


Tilsvarende scenarie kommer desværre næppe til at udspille sig herhjemme, hvor magthaverne altid mener at vide bedst, og hvor borgernes evindelige og lade tilgang er, at "sådan er loven" (hvilket i øvrigt er en farlig indstilling at have), og at det konkrete emne dermed ikke skal diskuteres yderligere. Men Ole Palmå skal helt bestemt have credit for sin tro på tingene, ligesom jeg ville ønske, at pyroteknik en skønne dag blev legaliseret, i ét eller anden omfang, på de danske stadions.
FC København - jysk medløber siden 2002/03
Hvad er et alm menneske egentlig?


En der respekterer at der er forbud imod pyro på stadion :)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Det han siger er.: vi kan seriøst ikk finde ud af, og vi begynder a synes de bøder er pænt høje faktisk. Vil i ikke nok hjælpe os. Personligt har jeg ingen holdninger andet end det er ulovligt lige nu, og det må og skal respekteres.
Moral er godt.....
Her har vi forklaringen på hvorfor Palmå ikke meldte hårdere ud mod dem der havde skabt balladen, men mere på at straffen var for hård.

Er tilbøjelig til at give pyro trosserne ret, når de siger at klubberne hvis ikke tilskynder så i det mindste accepterer det.

Palmå havde regnet med endnu en penge straf, men denne gang gjorde det lidt mere ondt.
Lad os indføre DM pyro og nedlægge superligaen og se PL ren win win
Annonce