Redigerettors 7. maj 17:44
Jeg har, sammen med min bror, i flere år set OB på udebane i det jyske. Første gang i Esbjerg, hvor vi sad sammen med de almindelige tilskuere/alm Esbjergfans. Det var skide hyggeligt at side med de lokale, så det blev vi ved med. Har kun haft sjove/hyggelige oplevelser; fra Esbjerg, Haderslev, Horsens, Kolding, Fredericia og Vejle, Silkeborg, Herning til Aalborg og Århus. Har dog endnu ikke nået Viborg.
Nu er vi også helt neutrale i påklædning og neutrale (sådan da) i vores snak om det, der foregår på banen. Men pga den fynske accent bliver vi jo hurtigt afsløret, men det har stadigvæk kun været dejlige oplevelser og nogle hyggelige snakke med de lokale fans.
Måske er det anderledes på Brøndby stadion og Parken men håber da, at vi kan fortsætte. I bund og grund er det jo kærligheden til sporten der samler os.