Snak

Mere indhold efter annoncen
Det vil koste en klub som Brønshøj mindst 300.000 i udgifter/tabte indtægter at spille de sidste 6 kampe, som i bund og grund er ligegyldige.
Mon ikke andre klubber er i samme situation.

Er enig i, at ledelsen i BB ligger fokus på det forkerte, nemlig det med kontraktspillere. Der kan man altid finde en løsning, men det vil være på økonomien, at klubberne i 2. division bliver hårdt ramt. Især omkostningerne til Corona-test vil trække tænder ud.
Hvepsen er en effektiv jæger og kan stikke i en uendelighed.
Er dybt uenige med alle her, at ingen af jer kan se det usportslige i at miste halvdelen eller mere af holdet midt i en turnering, er virkelig for viderekomne.

Har i overhovedet tænkt over, hvorfor der er transfervinduer i fodbold? Ja, netop for at spiller A ikke tørner ud for klub A i uge 1, klub B i uge 2 osv.

Lad os nu lege at Brønshøj skal møde Aarhus F i kamp 5 eller 6, hvor en masse spillere er fritstillet, tilfældigvis vælge en stribe tidligere Vanløse, AB, Frem spillere at forstærke Brønshøj holdet. Aarhus F taber og går glip af oprykningen, fair? Dette scenarie kan udspille sig, med den skitserede plan. Igen spørger jeg, er det fair?

Hvorfor skulle de omtalte spillere skifte til Brønshøj? Måske ville de blive økonomisk kompenseret af en Helsingør sponsor, der ser en klar fordel i at Aarhus F taber. Fair?

Ovenstående er langt ude, men muligt og bør efter min bedste overbevisning ikke være en situation man sætter sig i, ved at lave en skod plan for afvikling af divisionen.

At det så tilmed koster kassen at afvikle kampene gør det bare endnu mere hul i hovedet.

Hvor er solidariteten fra DBU, Divisionsforeningen, 1. Division og Superligaen, som så gerne vil have 2. division afviklet? Er de villige til at spytte i kassen, til alle klubber i 2. division, som langt fra har deres økonomiske formåen?
I am not drunk… Sig mig, er du fuld?... Sammenrendet af de otte klubber ville aflyse... De aftalte at der ikke skulle være nedrykning og afviste ikke Helsingørs udmelding om at de skulle rykke op... Helsingør har ikke på nogen tidspunkt ville/turde møde Aarhus Fremad i Play off… Under disse omstændigheder er det da en fordel for os at få spillet de 6 kampe, om end indrømmet chancen for oprykning er lille... Det mest usportslige jeg kan få øje på var da hvis deres plan var lykkedes
@Aarhus - nej, er skam ikke fuld og var det heller ikke da jeg skrev sidste besked. Men var du fuld, da du skrev dit svar?

Jeg skriver at den fra Divisionsforeningen forslået plan er usportslig. Skrev intet om 8-bandens forslag, men det vil jeg så gøre her:
Der er intet i det oprindelige 8-band forslag angående oprykningen udover følgende udsagn
Dette vil i praksis betyde, at 2. Division finder en oprykker, men at ingen rykker ned.
. Har Helsingør udtalt sig om dette, står det for Helsingørs egen regning og ikke en del af forslaget.

Du glemte dog, at svare på om det aktuelle forslag er fair. Er det?

Ganske rigtig er playoff mit eget forslag, det ville i mine øjne, være den mest fair måde at finde oprykkeren på. Og så ellers følge 8-bandens forslag og annullere nedrykningen.
Annonce