Snak

Mere indhold efter annoncen
Problemet er ikke antal pladser eller forskellig størrelse at stations eller lyd.
De ting er bare kommet til i debatten.

Problemet er de voldelige fans.
Dem skal der gøres op med.
Havde en spiller blevet ramt af en golfbold så havde det måske sket noget?
Men jeg tror ikke de tør gå imod fansene i Brøndby.
Dem der skal tage kampen får selv tæsk hvis de tager kampen. De har deres egne familier de skal beskytte. Så den kamp kommer de aldrig til at tage.
@Mqk: Problemet er ikke antal pladser eller forskellig størrelse at stations eller lyd.
De ting er bare kommet til i debatten.

Problemet er de voldelige fans.
Dem skal der gøres op med.


Jeg kunne ikke være mere enig.
@Mpk og Interforlivet

Kan i ikke lige give mig et pip, når i finder en løsning på det?

Jeg tænker, at den løsning kan bruges i forhold til den politiske vold på venstrefløjen, nynazister, rockere, de voldelige unge af dansk og udenlands herkomst, terrorister osv osv osv.

Problemet er ikke antal pladser eller forskellig størrelse at stations eller lyd.
De ting er bare kommet til i debatten.

Problemet er de voldelige fans.


Jeg er meget enig med dit forsøg til at være mere specifik på det egentlige problem. Lige nu flyver det rundt med forskellige ting folk er forurettede over, hvilket slører for det egentlige problem.

Jeg er så ikke enig i dit bud på hvad det egentlige problem er. Selvom ballade naturligvis er et problem, så er det noget man gennem de sidste 20 år har kunne leve med, uden tingene er gået så meget i hårdknude som nu.

Mit bud er at det egentlige problem er selve billetknuden. Bliver den løst, skal man også nok få klaret resten. Som vi kan se det sidste døgns tid, så er det blandt Bifs fans rejst sig en "er det virkelig det vi himler op over" stemning, på baggrund af en FCK´er der har listet restriktionerne op.....en i øvrigt ikke bekræftet liste.
Det viser, at kommer facts på bordet om den slags er der gode chancer for folk er kvikke nok til at kunne se hvad der er rigtigt og forkert.

Billetstriden, derimod. Den bunder i noget som Bifferne anser som en sandhed og vi andre som en anden. Vi (og dette er holdningen internt i FCK også ved jeg) tror ikke et sekund på forklaringen om de 1400 pladser er teknisk umulige at gå væk fra. Derfor, så længe FCK føler man bliver fyldt med løgn, er det ingen chancer for at FCK vil lade gøre sig selv og fans til grin og flytte sig. Bif derimod har også svært ved at flytte sig, for ændre de på forklaringen om de 1400 pladser, vil deres løgn blive udstillet - det er de ikke interesserede i, og det virker til den ikke er blevet kaldt af egne fans, så de har meget at tabe ved at blive taget med bukserne nede her.

Med andre ord, der skal en stor ændring til. Hvad det er kan jeg ikke lige se. Men der skal i hvert tilfælde sluges nogle enormt store kameller og virkelig samarbejdes om en ny "sandhed/løgn" begge kan leve med at kommunikere for at komme videre.

Det tror jeg er konfliktens egentlige hurdle. Mere end de dumme idioter der ikke kan opføre sig ordentligt.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@SoveZebra: Inden jeg giver dig et mere fyldestgørende svar på dit (undskyld men det fortjener det) temmelig tåbelige indlæg, er du så ikke lige sød at lade mig vide om du bare var i dårligt humør, da du skrev det, eller om du rent faktisk mener, at man ikke må nævne/tale om problemstillinger, medmindre man kender løsningerne på dem? Bare så jeg ved hvad jeg har at arbejde med.

OT: Det er svært med disse diskussioner omkring kausale sammenhænge idet det meget hurtigt går hen og bliver lidt (for) "hønen og ægget"-agtigt. Selvfølgelig vil det have en umiddelbar effekt hvis BIF (hvilket de naturligvis bør) går tilbage til at give FCK hele endetribunen på Brøndby Stadion. Så ville FCK jo med stor sandsynlighed (for ikke at sige med garanti) også gå tilbage til at give BIF lov til at bruge den mobile tribune på D-tribunen og dermed få de ekstra (er det?) 2000 supportere med ind. Min pointe er bare at der så ikke ville skulle mere end én episode i stil med det vi så i pokalkampen, til, før den forurettede klub så ville reagere og gå tilbage til restriktions-tegnebrættet, hvilket så igen ville blive taget ilde op af den anden klub, og så ville vi bare stå her igen. Og historikken fortæller os at en sådan episode nok ikke ville lade vente på sig særlig længe. Så derfor mener jeg at selve den overordnede konflikt ikke bliver løst, før der kommer styr på voldspsykopaterne. Og det er naturligvis lettere sagt end gjort, men en start ville helt klart være en indførsel af et away-register i BIF.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Set i lyset af at BIF investerer 17mill i modernisering af Brøndby Stadion uden på nogen måde at omtale udebaneafsnittet, er det nok usandsynligt at billetforholdene bliver normaliseret i den nærmeste fremtid.

Formoder at det kunne have været brugt som skalkeskjul for et mobilt udebaneafsnit-hegn... Men det virker ikke til at være tilfældet.

Der er vel heller ikke rigtig andre klubber i DK der har 1400 der frivilligt tager til Vestegnen. Så måske så tænker de at det går i sig selv på et tidspunkt, hvis bare forholder sig passive, eller genbruger martyrretorikken i pressen om nødvendigt.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
@interforlivet

Det var skrevet som en joke :)

Jeg er modstander af away-kort og begrænsninger i det hele taget (ikke kun i forhold til fodbold). Går ud fra du følger den italienske liga, og det er jo trist at se hvilken påvirkning restriktionerne har haft for ligaen og tilskueropbakningen.

Håber at klubberne får lidt ilt til hjernen på et tidspunkt og "normalisere" forholdene. Der vil altid være episoder, når du samler 20-30.000 mennesker - og når episoderne så sker, så handler det om at komme op i helikopteren, og ikke prøve at lave symptombehandlinger, som de har for vane at gøre.
Sovezebra... Skal det forstås på den måde, at du er imod tiltag som begrænser hooligans og lignende tosser fra at lave ballade?
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
@SoveZebra: Bare i orden:)

Men så vil jeg næsten hellere spørge dig hvad du tænker, man skal gøre så? Vel ikke bare lade folk te sig som de vil eller hvad?

Er det i øvrigt ikke på kanten at kalde et away-register for en "restriktion"?
Indtrykket af at Brøndbys fans som helhed for gud ved hvilken gang er sure, uden helt at ane hvad de er sure over, bliver forstærket i denne sag.

Denne tråd viser ret godt hvordan Brøndbys fans er i tvivl om hvorfor de er sure: http://www.brondbysupport.dk/sso/forum_entry.php?id=556813&page=0&category=0&order=last_answer

For en stor dels vedkommende ændre det at de ikke er så sikre på hvad der er sure over ikke på, at de er ret sikre på det er FCK der er skurken.

Same old, same old - men hvor bliver det udstillet.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce