Snak

Mere indhold efter annoncen
Ludomania

Kan du så ikke forklare, hvad Brøndby i stedet burde gøre? Brøndby har spillet med ham i næsten en hel sæson, og han har været fantastisk for Brøndby.

Der er altid en risiko, når man henter en spiller, og jeg ser ikke, hvad Brøndby skulle gøre anderledes for at minimere denne risiko. De har hentet en spiller, der er ung med videresalgspotentiale. Han har ikke haft store skader, og har gjort det rigtig godt for Brøndby. Man får aldrig en sikkerhed for, at præstationen vil fortsætte, men denne sæson er da en god indikation på, at man har købt en profil til holdet. Så er det op til Brøndby og Mukhtar, at de kan holde hans niveau oppe.

Hvad angår den økonomiske plan, så siger Troels Bech, at man holder sig til den nuværende plan, og det må man jo antage er korrekt. Alternativt kunne Troels Bech jo have udtalt, at man forsøger en ekspansiv tilgang til truppen med henblik på at nå europæisk gruppespil efter sommeren, og skulle det gå galt, så har man en plan for at hente økonomiske midler ved spillersalg enten i sommerens eller vinteres transfervindue. Skulle man så ende uden for europæisk gruppespil og ikke få solgt spillere for de 15 mio. (Eller hvad deres mål nu lige var), så rammer det jo for regnskabet 2017, men så kan dette transferbeløb overlappes til 2018, således at der budgetteres med 15 mio. mere i spillersalg. Det er blot en periodisering af indtægter, og det har i helheden ikke den store påvirkning. Det ene år får Brøndby så 15 mio. mindre i indtægter, mens det efterfølgende regnskabsår har 15 mio. flere indtægter.

Men jeg ville gerne høre, hvad du ville have gjort, hvis du var i Brøndby, for jeg synes faktisk, at Brøndby har taget de rigtige valg i forbindelse med Mukhtar. Der er lavet en risikoanalyse på spilleren, så denne risiko er minimeret ved købet af aktivet. Samtidig holder man sig inden for den økonomiske ramme, der er budgetteret med. Jeg så gerne, at Brøndby valgte at holde på Holst, Phiri og Austin (Og lod Kahlenberg gå). Det ville øge omkostningerne, men det ville også gøre Brøndby egnet til at kæmpe med i toppen og muligvis komme i europæisk gruppespil. Skulle europæisk gruppespil tabes, så skal man naturligvis se på eventuelle spillersalg for at holde et stramt lønbudget. Men Brøndby bør gå efter europæisk gruppespil, hvis du spørg mig.
moderator
Han har vel sikret sig at han kan ryge videre til en pris der ikke gør det umuligt inden for forholdsvis kort tid, han bliver næppe kontrakten ud. Uanset om BIF kunne skulle tjene lidt på ham eller sågar bare gå i 0 så er det da en genial handel, da han er et gevaldigt sportsligt løft. Virker på alle måde som en god handel uanset hvordan og hvorledes den er skruet sammen.
Dette er en signatur.
Jeg ser muhktar lidt ligesom Santin i FCK dengang


Logikken er vist ikke din stærke side.. Der er intet sammenligneligt mellem Mukhtar og Santin overhovedet.
Selvom jeg vil holde med alle andre hold end Brøndby, så bliver dette helt sikkert en gevinst for superligaen, tillykke til Brøndby
Shit hvor er der bare mange haters herinde. Mukhtar ingen profil i ligaen? Han er da en kæmpe profil, hvis ikke den største! Fantastisk signing for Brøndby - den havde jeg sgu ikke set ske. Tillykke til dem. Et must køb for dem, hvis de skal gøre sig forhåbninger om et eventuelt mesterskab næste år, og lur mig ikke om det skal vise sig at være en ganske profitable investering om et år eller to. Længere bliver han ikke, hvis han spiller som han gør nu.

Igen, Tillykke med kontrakten fra en OB fan.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Hvafaen Brugte du ikke lige 5 gange flere ord på at skrive det samme som Rogosjin skrev 4 sider tidligere ?

Mukhtar koster 10 millioner + knap 1 års løn før næste regnskab. Brøndby ikke en klub der bare kan binde 16 millioner kroner i en enkelt spiller uden det får stor betydning for muligheden for at forstærke resten af truppen.

Brøndby HAR ikke verdens bedste økonomi. 2016 bød på et underskud på 30 millioner kroner, 2017 bliver det mindre, men så længe det bliver et underskud kommer der ikke penge til spillerindkøb.

Som jeg forstår det er der nogle profiler der har kontrakt udløb til sommer med mindre der bliver lavet nogle forlængelser. Når kassen er tom kan man ikke "bare" erstatte de spillere. Skal Mukhtar så spille to positioner eller ?

Hvis JBA lægger en stor pose penge er signingen af Mukhtar en god løsning, Hvis Brøndby laver en ny aktie emission er signingen af Mukhtar en god løsning. (Og jeg er ligeglad, jeg har fået det ud af Brøndby aktierne jeg skulle, jeg har ikke flere :D)

Men HVIS signingen af Mukhtar gør at resten af holdet forfalder så er signingen af Mukhtar en rigtig dum ide.

MEN, det er min holdning til signingen, jeg syntes bare at det er historien der gentager sig.
Mukhtar koster 10 millioner + knap 1 års løn før næste regnskab. Brøndby ikke en klub der bare kan binde 16 millioner kroner i en enkelt spiller uden det får stor betydning for muligheden for at forstærke resten af truppen.
Hvor har du fra, at han koster 6 mio. i løn om året?
@froze Er det det det skal komem an på, så 5,8 millioner da. Han har ikke været billig når de har fået kontrakten i hus i April måned.
Så du ved reelt ikke noget om det. Godt, det var det jeg ville frem til.
Ludomania

Nu skal du huske, at de 10 mio. i transfersum er et beløb, der ikke påvirker driften i Brøndby IF. De 10 mio. DKK er blot en post på balancen, hvor de likvide midler (såfremt de har betalt kontant) bliver minimeret med 10 mio. mens spillertruppens værdi forøges 10 mio. Når Brøndby en dag sælger Mukhtar, så vil de 10 mio. gå ind som en omkostning i forbindelse med "varekøb", mens man så har indtægter for det solgte beløb som "omsætning".

Nu ved jeg ikke, om han får 6 mio. i løn om året, men lad os antage, at omkostningerne til Mukhtar er 6 mio. om året, og du har ret i den antagelse. Så er der stadigvæk 49 mio. i Brøbdbts lønbudgettet, og jeg har ingen viden om, hvad Brøndby bruger på løn, hvis man fratrækker de 4 spillere (Kahlenberg, Austin, Holst og Phiri), som man forventer forlader Brøndby. Brøndby skal naturligvis (og det ved de jo godt i Brøndby) have løsninger, når Holst, Austin og Phiris kontrakt udløber (Kahlenberg har man jo ikke brugt hele året) her til sommer. Om der skal 2 eller 3 ind til erstatning for de 3 spillere må man jo vurdere i Brøndby, men der er intet der ligger i kortene til, at Brøndby ikke har planer om at styrke midtbanen til næste år, da man ellers er ekstrem tyndt besat på den position.

Men jeg forsøger da gerne igen. Hvis ikke Brøndby skulle hente Mukhtar, hvad skulle de så gøre for at investere i en erstatning, hvor risikoen er lavere (Her er beløbet til transfer og løn også en del af kalkylen naturligvis)? Jeg kan bare ikke se ideen i, at Brøndby lejer Mukhtar for at se ham an, hvis ikke det er med henblik på at købe ham fri. I Brøndbys begrænsede budget, dårlige historik med indkøb osv. så er det da en "smart" måde at minimere risikoen på.

Og du har da ret i den sidste del. Hvis man ikke har en plan for resten af holdet, så er det da et dårligt køb, men det er jo immervæk dit eget gætværk på, at der ikke er en plan for Brøndbys trup næste år. Jeg kan bare ikke se, at Brøndbys hold direkte "forfalder" ved at styrke aktivet. Såfremt Kahlenberg, Austin, Holst og Phiri forsvinder, så er der - forhåbentlig for Brøndby - råd til at betale løn til Mukhtar og 2 midtbanespillere til at erstatte. Austin og Kahlenberg er givetvis ikke billige i drift, og sidste år gik man jo af med Agger og Elmander, der også var dyre i drift, uden man hævede omkostningerne tilsvarende.
Annonce