Bif kan sikkert godt drives fornuftigt. Omend man kan spørges sig om hvad pointen så er med Brøndby...samt om det ikke nemt kan blive en nedadgående spiral.
Eksistensgrundlaget for et Brøndby uden guldambitioner er vel det samme, som det er for alle andre klubber i ligaen end fck og fcm.
Bif har jo i årevis holdt interessen for sig selv levende ved at sælge drømme. Drømme om at vende tilbage til tidligere tiders niveau. Drømme om at sætte de der onde mennesker fra FCK på plads.
Nej, man har maksimeret interessen via denne strategi. Er din påstand virkelig, at Brøndby slet ikke ville eksistere, hvis man ikke havde sit fjendebillede af fck?
Det er sgu dumt.
Økonomien i Bif kan derfor nemt ende i en negativ spiral, hvor man løbende skal nedjustere udgifter til faldende indtægter.
Det kan den nemt, men på et eller andet tidspunkt rammer man jo et punkt, hvor forventningerne er tilsvarende så mange andre klubber i DK. AGF eksisterer som bekendt endnu.
Ekstraregning er vel ikke det rigtige ord. En regning Bif havde skubbet foran sig i årevis skulle betales.
Ja, lad os ordkløve det. Det lyder som en enorm interessant diskussion.