Snak

Mere indhold efter annoncen

Brøndby snuppede historisk sejr i Telia Parken

søn 5. nov 2017
For første gang siden 2004 lykkedes det søndag Brøndby at slå FC København i Telia Parken i en Superliga-kamp. Opgøret endte 1-0 i blå-gul favør.

Læs hele nyheden her
Tja... hvis Brøndby skulle slå FCK i parken så var muligheden der 90% i dag.
Så sejren til bif kommer slet ikke bag på mig, vi sejler og spiller virkelig dårlig fodbold lige p.t. Havde vi kunne spille bare 20% bedre, jamen så var det blevet en uafgjort.
Forsvaret er nok det ringeste siden 0-5 nederlaget til bif dengang.
Pavlovic og Sotirio duoen forstår jeg simpelthen ikke, få nu en stor stærk targetman og en lille hurtig til dybde løb - så har vi den perfekte angriber duo.

God kamp med tænding på, meget fedt derby på banen og på lægterne.

Jeg kan sige det nu og som så mange gange før - denne sæson kræver jeg ikke et mesterskab, efter SÅ stor udskiftning af 5 spillere (de 5 vigtigste fra sidste sæson)
Utroligt at et hold kan falde så markant fra sidste sæsons niveau, bevidner bare om de spillere der er smuttet.
Minder lidt om Real Madrid lige p.t. Med skadede angribere og solgte spillere.


Svingende dommerpræstation som overså flere ting i denne kamp hvis man lige skal nævne det.
Så det vil også på tide at de andre danske hold skal hente point i Europa og ikke kun Danmarks flagskib næste sæson.

Man of the match: Rasmus Falk.


Guld favoritter: FCM og bif.
FCK får svært ved at hente de to øverste. Godt for spændingen :D Tillykke til BIF
Stor fan af: Silkeborg IF /// Ikke stor fan af: VAR i Superligaen
Utroligt Brøndby vandt når man spillede så dårligt, men Fck var også elendige. Må være det dårligste derby i mange år rent spillemæssigt.

Men fuck det, 3 point og 1 pladsen. Dejligt!
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Så vildt. Så vigtigt. Jeg sidder fanme og ryster af begejstring nu.
Konge :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sådan - og Jan Klimentretur til det hul han kom op af
"Overordnet set fortjent nok" :-)
Tja, det lå jo i kortene. Ingen af holdene spiller specielt godt for tiden, men sejren er vel ganske fortjent. 11 point! FCK er ude af mesterskabskampen!
Bor i Lyngby. Hjertet tilhører Vejle Boldklub - siden 1993! Elber am Ball, Elber, immer wieder Elber, Elber schiesst und Tor!!! Carsten ^ Jancker!
Underholdende affære og god stemning i Parken, men det er en kamp på et lavt teknisk niveau med mange fejlafleveringer, dårlige clearinger, ærgerlige førstegangsberøringer og uprovokerede tekniske fejl. Hold da op, hvor var der mange afleveringer direkte til en modstander eller ud over sidelinjen fra begge hold. Jeg synes, at det var en fortjent sejr til BIF, men jeg forstår ikke, at dommeren ikke slår ned på deres tidsudtræk, der allerede starter, da der mangler 35 minutter.

Off topic
Jeg har ikke set BIF-kampe i lang tid af en eneste grund. Jeg kan simpelthen ikke overskue den sang, som fansene har lavet på Susan Himmelblå, og der var en lang periode, hvor BIF-supporterne sang den næsten HELE kampen. Hvis jeg har hørt teksten korrekt, så lyder den som følger.

ÅH åh åh Gul og blå
Du er alt, jeg tænker på
Havde jeg to liv, så gav jeg dem begge til dig
Men jeg kan ikke spå


Jeg kan godt forstå, at den er god at synge, da det er en fin melodi, og teksten har en god veksling mellem betonede og ubetonede stavelser, og dertil fungerer assonansen i de første to strofer godt i de tunge vokaler å og u. Men det der bliver sunget er jo noget vrøvl. Hvad skal det betyde? Hvad er det, du ikke kan spå om? Det giver ingen mening, så jeg håber, at de skriver den om eller pensionerer den. Måske kreativiteten kan række til mere end blot at genbruge den sidste strofe fra omkvædet i Kim Larsens sang (hvor den i øvrigt giver mening). Makværk.

http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
(Indlæg slettet fordi det drukner i ligegyldige indlæg om dommerens indsats)
Annonce