Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror, ikke der er ret mange virksomheder, - herunder fodboldklubber, - der har opfyldt deres strategiske målsætninger fra dag et.
Desuden er den procentvise andel af Master-class spillere i førsteholdstruppen kun en del af den samlede strategi, - og det er mig bekendt ikke første gang i verdenshistorien, at en virksomheds samlede strategi, - herunder fodboldklubbers, - godt kan være komplekse, ligesom at vejen til opfyldelse ikke nødvendigvis er linær fra A til B, - og der i samme virksomhed godt kan være del-strategier, der har indbyggede modsætninger.
Hvis man skal følge nogle af kritikkernes logik til det yderst, må det jo betyde, at man skal takke nej til selv topklassespillere, med henvisning til kvoten for ikke Master-class spillere.
Nej, vel?! :o)

Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Gid dog vejen altid var lineær fra A til B, så havde GF vundet CL for længe siden ;-)
Forstår heller ikke hvad vi/Brøndby har gang i.:
Ud Andreas Hansen ind med en Norsk 2 holds målmand
Ud Daniel Stückler ind med 1 spiller fra Esbjerg
Ud Mads j. Andersen ind med flere udlændinge

Hvad sker der, sats da på vores egen unge spillere, og så må det tage den tid det tager.
Konge44

Stückler og Hansen ville have spilletid, så de blev ikke forlænget, og Mads j er udlejet, kommer tilbage til sommer. Der er 2 unge reservekeepere, Anker og Pryts, hvor Kwarasey er hentet for at have en rutineret backup. Nok også med tanke på at Rønnow sælges snart.

Så er der Kabongo og Arndal-Lauritzen der er rykket op i A truppen. Det er ikke fordi alle talenter bliver solgt. De skal nok komme.

Ja, der er ikke mange af vores egne talenter i startopstillingen, men der er til gengæld en del på vej :-)
50 % lyder godt nok af meget hvis de har meldt det ud. Det vil selvfølgelig tage nogle år...


50% er målet, men dem der er started i de yngste årgange er jo end ikke seniore endnu, hvorfor man måske lige skal have noget mere tåldmodighed.

Strategi skal jo først være implementeret engang i løbet af strategiperioden, og den løber som bekendt 8 år.

(Det er det 4-tallet i Strategi 6.4 betyder.
Altså at den løber i 8 år, fordi 4 x 2 er det samme som 8, og det er jo på alle måder klart for enhver at man derfor med 4 mener 8 ... - Brøndbylogik 101).

Herudover er det relevant at gøre sig klart hvad de 50% i den sammenhæng betyder.

Der er tale om at 50% af truppen skal bestå af spillere fra MC, ikke at 50% af idealopstillingen skal komme fra MC.

Når det kom til spilletid så er målsætningen noget mindre ambitiøs, her er det kun målsætningen af 20% af spilletiden skal opnås af MasterClass spillere, så når der snakkes 50%, er det altså ikke en forventning om 5-6 startere i gennemsnit skal komme fra MC.

Hertil skal det nævnes at en del af strategien også er at styrke scoutingen og være bedre til at hente spillere udefra, så det er i sagens natur, herunder særligt at finde unge spillere med udviklingspotentiale, så det er altså på ingen måde i modstrid med det man vil, når man overvejer at tilknytte et ungt stort talent udefra.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Mere indhold efter annoncen
Annonce

(Det er det 4-tallet i Strategi 6.4 betyder.
Altså at den løber i 8 år, fordi 4 x 2 er det samme som 8, og det er jo på alle måder klart for enhver at man derfor med 4 mener 8 ... - Brøndbylogik 101).
At kalde det Brøndby logik siger vist mere om dig og dit mål med at skrive i tråden.
Det er vel ikke så fandens svært at forstå, at strategien er delt op i 2 perioder af 4 år, med forskellige mål for perioderne.

Og så spiller man selvfølgelig også på tallet 64.
Bløde babser.

Hvis man hiver 1-2 op hvert år, så er der mellem 3-6 spillere på samme hold indenfor tre år og såfremt ingen af dem er blevet solgt, og så er vi vel ved at være der.
Når der ikke er så meget tilbage at kritisere, og det som allerede er kritiseret (i diverse tråde omhandlende Bif´s dårlige stil i forhold til alt muligt) bliver man naturligvis nødt til at hive noget andet frem. Sådan er det.

Nu kører den så på talentudviklingen. Som i øvrigt, hvad er mit generelle indtryk er, kører fremragende og lige efter bogen. Og drop nu disse floskelagtige udmeldinger om procenter på hvor mange der skal besætte, eller være i startopstillingen/truppen.

Det er en vision for fanden.

Men vi har med rigtige mennesker at gøre, har mennesket ikke hvad der skal til, er det jo hjernedødt at bruge mennesket, uagtet at du har meldt ud at det er planen med dine individer.

Er der et talent der skinner igennem og er dygtigt nok, bliver dette jo naturligvis brugt. Alt andet er jo latterligt at tænke sig til.

Staben tilbringer 100 % af tiden med spillerne til træning, taktikmøder og deres generelle færden i klubben. Er talentet og kompetencerne der, vil spilleren naturligvis få chancen.

Men ifølge visse brugere herinde skal BIF, død og pine, leve op til dette udsagn lige nu. Hvorfor egentlig? Hvor er nuancerne? Skal man gå på kompromis, med en, i øvrigt, fattig/rig udmelding (alt efter tilhørsforhold) for at please jer/os og jeres evindelige kritik?

Nope.

Hvordan i alverden folk kan blive harm over at "man ikke bare bruger talenterne" er jo et komplet tegn på uvidenhed. Uanset udmeldingen fra klubben i første omgang.

De bedste spillere spiller. Sådan er det. Og kommer der talenter der har noget at byde på, bliver disse også brugt.

Længere er den ikke.

50% er målet, men dem der er started i de yngste årgange er jo end ikke seniore endnu, hvorfor man måske lige skal have noget mere tåldmodighed.


Jeg forstår ikke den argumentation jeg fornemmer du gør dig til talsmand for.
Nu har vi i årtier fået tudet ørerne fulde om "danmarks bedste talentfabrik", men når så man maler den i en ny farve og rebrander den til Masterclass, er det som man prøver at forklare verden man starter fra nul.
Det er jo ikke tilfældet, man står på skuldrene af det man selv har haft så travlt med at fortælle er "danmarks bedste" ungdomsafdeling.

(Det er det 4-tallet i Strategi 6.4 betyder.
Altså at den løber i 8 år, fordi 4 x 2 er det samme som 8, og det er jo på alle måder klart for enhver at man derfor med 4 mener 8 ... - Brøndbylogik 101).


Hehe, man fornemmer at det der er normal firmapolitik de fleste steder omkring alkohol og euforiserende stoffer, ikke bliver taget så tungt når der ideudvikles i kommunikationsafdelingen derude.

Herudover er det relevant at gøre sig klart hvad de 50% i den sammenhæng betyder.

Der er tale om at 50% af truppen skal bestå af spillere fra MC, ikke at 50% af idealopstillingen skal komme fra MC.


Yes, en større del af dem der agerer kegler til træning skal være egne kegler. Det ser bare ud til man bevæger sig længere og længere væk fra den erklærede målsætning alligevel.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Hvis man hiver 1-2 op hvert år, så er der mellem 3-6 spillere på samme hold indenfor tre år og såfremt ingen af dem er blevet solgt, og så er vi vel ved at være der.


Hvis der kommer 6 op på de tre år, og der er 6 allerede, er det ganske rigtigt 50% af 24 som vel er et meget normalt spillerantal i en trup.

Det virker dog som en lidt urealistisk forudsætning at så mange unge spiller i løbet af tre år ikke ryger ud af truppen enten oppefra eller nedefra. Det vil i sig selv være en falliterklæring for talentudviklingen hvis man i en treårig periode ikke får solgt en eneste hjemmedyrket spiller.

Der skal formentlig mere end 2 op om året. Hvis de "bare" skal være kegler til træning, virker det da heller ikke helt umuligt. Lige nu bevæger man sig vist bare ikke helt i den rigtige retning.
Det er naturligvis et øjebliksbillede. Ikke mere.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce