Snak

Mere indhold efter annoncen
L efter nederlag til Genk
Hvis ikke Genk havde fået de 9 heldige mål, så var det blevet et helt, helt andet op


Få dig et liv lille ven
Mads Junker slagter Zornigers taktik i de to kampe i studiet lige nu. Han er spot on den gode Junker.

sjovt at høre Zornigers undskyldninger efter kampen. Nye spille, individuelle fejl, manglende erfarning. Taktikken med at buse på, var der ikke noget i vejen med ifølge ham. Mage til naiv træner skal man lede længe efter.
Det går mod de danske hold,da BIF alligevel har de bedste spillere på de flest positioner (FCK og FCM undtaget). Så skal man noko få masser af point alligevel ved at buse på mod Hobro, Sønderjyske med videre.

Trols Bech er utrolig god til at snakke i aftermatch interviews. Så god at man helt glemmer alle hans fejlkøb. Radosevic ligner et gigantisk fejlmatch.
Alt ved det gamle på Vestegnen!
Det minder lidt om FCN´s måde at tackle europæisk fodbold... hvorfor dog ændre noget som helst, det er klart at hvis man kan vinde mod Horsens og Vejle med den strategi, så bør man selvfølgelig også kunne slå et hold som genk?!

Uden sammenligning, var der selvfølgelig mindre på spil for FCN da de var i CL, og bare kunne accepterer kæmpe nederlag uden nogen form for følger, og hele deres koncept er bygget op omkring udvikling af egne talenter. Derfor tænker jeg at der nok er en grund til at bif kunne få zorninger til Danmark, for de tyske klubber ved at han ikke har så mange andre taktiske muligheder i sit mentale kartotek. Og jeg er da klart den første som bifalder at man altid skal forsøge at spille efter sine egne styrker, fremfor at tilpasse sig modstanderen, men at lade 9 mål gå ind på to kampe i europæisk fodbold, viser for mig en enorm mangel på evner fra trænerens side.
At genk på papiret er en bedre modstander er ikke en undskyldning for at lukke 9 mål ind over 2 kampe. Og det var jo ikke en gang for mange mål.. Pinlig præstation og så er den ikke så meget længere. Videre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forza samp

Jeg tænker ikke du har set kampen i Belgien, men bare hørt hvad Junker siger og så laver din konklusion ud fra det.
Junker siger at man bare buser frem efter man er kommet på 2-2 i Belgien, de fører i 5 minutter hvor genk så score på en dødbold sol intet havde at gøre med Brøndby bare løb frem, men kunne bare ikke dække op. Så får genk det 4. Mål ved et kæmpe målmands drop, som heller intet havde at gøre med man busede frem.
Har nogen fortalt dig at man ikke skal tror på alt hvad man hører?
Det er da rigtig man burde forsvare bedre da man kommer på 2-2, men det var jo lige netop fordi man ikke kunne dække op på dødbolde og fordi man forærede bolden til genk som zorninger er inde på. De samme problemer havde nok været der med 11 mand bag bolden.

Og så kalder du en spiller der lige er kommet til for et fejlkøb, ja man kunne måske lige vente lidt med de konklusioner.
At 9-4 samlet er en decideret snitter er indiskutabelt, men måske de mange, der har travlt med at reducere Genk til middelmådigheden selv, lige skulle kigge på deres europæiske meritter de seneste 5 sæsoner, samt deres aktuelle placering i den belgiske liga.
Ungt, dygtigt og ambitiøst mandskab, hvor fra flere spillere vil være at finde på væsentligt større adresser meget snart.
Det er vel også ret åbenlyst, at Brøndby ligner et hold, for hvem en god lang landsholdspause kommer meget belejligt.

Aftenens danske resultater bekræfter bare, at FCK er tilbage på rette spor, at FCM burde fokusere mere på fodbolddelen og mindre på medieopmærksomhed, mens BIF er ret langt fra sidste års niveau og at Zorniger for første gang for alvor skal vise, at han kan håndtere modgang.
Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Pinlig indsats over de to kampe - og nej gider ikke høre på at det er godt at de scorer 4 mål i ordinær når de lukker 9 ind - det er jo ikke U8-bold, vel :-(
Tilbage på træningsbanen...
Hvis man lukker 9 mål ind over 2 kampe, så gør man det sgu´ en anelse svært for sig selv.
Det Brøndbymandskab skulle måske kikke lidt indad og være mere kritisk på egne præstationer.
Håber for Brøndby at de har gemt kvitteringen på Erceg, det virker som om man har nøjes med at kikke på ham én gang inden man købte ham.
Giga uheldigt - vi var klart bedre end Genk. De havde bare mere tur i den
Annonce