Snak

Mere indhold efter annoncen
"ALLE begår fejl ..." - hmmmm.

Hvor mange virksomheder noteret på Københavns Fondsbørs må udsætte deres generalforsamling, fordi de ikke kan finde ud af at overholde de krav, der gælder til indkaldelse til generalforsamling ? Alle ? Eller bare størsteparten ? Eller er det reelt kun Brøndby IF A/S, der begår den type fejl ? Jeg kan ikke komme i tanke om, at noget dansk børnsnoteret selskab på noget tidspunkt har måtte udsætte sin generalforsamling på grund af så en simpel fejl. Det er én ting.

Noget andet er, at BIF-fans slår ring om en tydeligvis aldeles inkompetent administration i klubben. I stedet for at trække på skuldrene og henvise til, at alle andre børsnoterede selskaber nok er lige så amatøragtige (hvad de altså ikke er), ville der måske komme noget ud af det, hvis klubbens fans (der ejer en del aktier) krævede, at der kom kvalitet i alt hvad klubben foretager sig - også på det administrative. En slatten kultur, hvor der trækkes på skuldrene af amatøragtige fejl giver: .... amatøragtige fejl. Også på banen.
I morgen kommer der sikkert en forside historie om, at en af bolddrengene er kommet til at punktere en bold: KÆMPE SKANDALE!

Er EB journlaisterne også ansat på bold? siden vi skal have 25 brøndbyartikler dagligt.

Ellers ville du jo ikke have noget sted at smide dine pinlige oneliners...
Annonce