Snak

Mere indhold efter annoncen

Braithwaite vil til EM: Tallene lyver ikke

tirs 5. mar 2024

Martin Braithwaite fortæller til TV 2 Sporten, at han burde have en plads i den danske EM-trup, da han er den skarpeste danske angriber på nuværende tidspunkt.



Læs hele nyheden her
10 mål i 69 landskampe lyver heller ikke
Med fare for at lyde lidt jantelovsagtig, men....

Er det Braithwaite der er blevet bedre? Eller er det modstanderne, der er blevet dårligere? Espanyol spiller trods alt i den næstbedste spanske række, og det er temmelig længe siden, at MB har en spillet en god landskamp...
Sønderjyske // Nykøbing FC // Danish Dynamite
Korrekt at tallene lyver ikke. Men det er også væsentligt at kigge på hvilken liga han spiller i. Det gode ved Braithwaite er dog hans fart og han kan givetvis blive en joker i visse kampe.
Forza Napoli Sempre!
Helt rigtigt. Tallene siger 0 mål i en top5 liga. Faktisk 0 mål i en top 20 liga. LaLiga 2 er rangeret nr. 23. Superligaen 15. Eliteserien 21.
Tallene lyver heller ikke når de siger at han er komplet uduelig på kanten, hvor Danmark har store problemer,. Hvis han præsterede der kunne han ret beset godt være med. Nu bruges han som spids i et to-mands angreb. Danmark spiller med en, og der har vi i hvert fald tre der markant bedre. Det tid til noget nyt MB skal for alt i verden ikke med!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg krydser fingre 🤞🇩🇰⚽.
kimjen
"the numbers don´t lie and they spell disaster for you at sacrifice EM" - MB
Tja, hvis man udelukkende kigger på mål pr. kamp har Braithwaite ret - og han er nok også for god til La Liga 2.
Han kunne sikkert være en fin joker at have på bænken, qua hans fart og gåpåmod som kunne komme ind sidst i kampen. Men hans kvaliteter kommer dog bedst frem, når modstanderne enten er lidt trætte eller blot dårligere.
Hvis valget står mellem Braithwaite eller Yussuf Poulsen, ville jeg nok vælge Braithwaite her og nu, hvis jeg var Hjulmand.

Hvis man medregner assist, så er Alexander Lind med 10 mål og 2 assist på 0,66 mål pr kamp.
Det samme som Braithwaites 17 mål og 1 assist.
Højlund fx er på 0,45 mål pr kamp.
Lind har dog spillet i en bedre (ifl. ranglisten) liga. Det har Højlund også.

Nicolai Vallys overgår dem alle med 0,75 med 10 mål og 5 assist i 20 kampe. Men han er selvfølgelig heller ikke angriber.
Helt rigtigt. Tallene siger 0 mål i en top5 liga. Faktisk 0 mål i en top 20 liga. LaLiga 2 er rangeret nr. 23. Superligaen 15. Eliteserien 21.


Hvor har du de tal fra?
Han kunne være endnu mere målfarlig i Spaniens tredje division!?
Whose name is Harry Kane? "Tottenham will always let you down" - Roy Keane
Annonce