Snak

Mere indhold efter annoncen
Jon Dahl var nu fremragende for Heerenveen og Feyenoord med et begrænset talent ift Dolbergs.

Mange spillere kunne lære af den disciplin, han lagde for dagen i en liga, der dengang var langt stærkere end tilfældet er i dag.

Men lad os endelig glædes over, at vi sandsynligvis får en kommende angriber med europæisk snit.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Enig med ovenstående fra Cruyff. Helt anden type end Jon Dal. Og virker som et langt større talent.
Langt mere spektakulær og muligvis med større potentiale end Jon Dahl, men han har endnu ikke opnået end brøkdel af, hvad Jon Dahl gjorde.
Han virker til at tage succesen med et gran salt. Han har virkeligt udviklet sig eksplosivt bare de seneste måneder. Bevares han scorede mål i starten, men han virker virkeligt overlegen for tiden, i alt hvad han foretager sig. Sys også holdet generelt har spillet sig op, hvilket kan være medvirkende til Dolbergs dominans.

Jeg mener dog stadig han skal blive i ajax til sommeren 2018. Han skal vise stabilt niveau over en længere periode. Faren for at spilde talentet i en større klub er alt for stor.
Han har altså en ret vild attitude efter som 19-årig at have scoret det ene klassemål efter det andet.

Nå ... Så gjorde jeg det - jeg er sgu nærmest for god til at spille fodbold.

Han er jo iskold.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det giver jo overhovedet ingen mening at fable om Jon Dahl eller, endnu værre, Mads Juncker. Denne knægt er jo i en helt anden liga uanset hvor god eller ringe den hollandske liga måtte være i dag.
A
Hans første Bergkamp-agtige mål var ganske imponerende, men jeg blev nu helt mundlam ved hattricket.. i første omgang lignede det en tilfældighed, men fra en tættere vinkel kan man tydeligt se at han headede den ind med baghovedet med vilje... vildt
Wild Tiger fra Vendsyssel
@ emajlo; toabach
Helt enig - det er jo absurd godt headet. Med baghovedet! Og så kraftfuldt!! Utroligt!!!
Hans første mål er også klasse; især de dér tæmninger og så er det jo egentlig Dolberg selv som sætter det igang - selvfølgelig efter 1-2 med Schøne...
Og hvor er det i øvrigt fedt at se Schøne endelig med tillid fra træneren; og bum!!! Defensiv elegantier med mål i...(håber du kan se perspektivet, Åge)
Helt vanvittige mål nr 1 og 3.
Han har jo headet sådan før mod Celta - der tog keeperen den bare!! Måske er det bare nogen han kan:-)
Nej hvor jeg håber at han kan fortsætte og holde sig skadesfri..
Kunne være fedt at få en international top angriber i DK igen.

Ikke for at forklejne ham igår, men hans markør var Dario Dumic!!

Dolberg skal naturligvis være starter på landsholdet nu, ingen tvivl om den sag på nogen måde.


"Carsten Werge er tåkrummende pinlig efterhånden" Håber tv2 snart mister deres landsholdsdækning!! Ankerdal, Thomas Kristensen er begge helt brændt af OAHJ DK
Annonce