Snak

Mere indhold efter annoncen
Ha ha, så må vi da ikke håbe, at de trækker Dila Gori.
Danmark:Randers FC England:? Tyskland:? Spanien:? Italien:? -kun én klub!!
De får 2 kampe, og så er det slut.
Endnu en ikke nyhed, som kun er til for at AGF haterne kan få deres daglige sure opstød. Hvis en spiller ikke ville nå så langt som muligt, så var der noget at skrive om.
Nyheden viser jo bare, at den der AGF "optimisme" som man altid kun har hån til overs for, stadig eksisterer og er langt mere udbredt, end visse brugere herinde vil være ved.

Naturligvis vil man gerne nå så langt som muligt. Men at man overhovedet taler om EL gruppespillet, er jo direkte usagligt.
Nyheden viser jo bare, at den der AGF "optimisme" som man altid kun har hån til overs for, stadig eksisterer og er langt mere udbredt, end visse brugere herinde vil være ved.

Naturligvis vil man gerne nå så langt som muligt. Men at man overhovedet taler om EL gruppespillet, er jo direkte usagligt.


Du må da virkelig være svagt begavet.

Blume svarer på et spørgsmål, at han gerne vil i gruppespillet. Alt andet ville da også være underligt. Og så siger han samtidig: "jeg ved ikke, hvor realistisk det er endnu".

Man skal godt nok være ualmindeligt dum, hvis man kan dreje den til "usaglig AGF-optimisme".

Dit indlæg er til gengæld et klassisk eksempel på, at alt, hvad en AGF-spiller eller leder siger, altid vil blive fordrejet til en historie om "storhedsvanvid" og "jubeloptimisme" i AGF.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
clickbait for haters, ikke en skid andet...
https://www.youtube.com/watch?v=Zwl0DHG61W0 Manchester United
@jonde

Var vejret i aarhus for dårligt til at man gad holde en ny byfest?? Jeg mener det er da stort at man kommer i europa for kun 2.gang på 23år og 8år siden sidst. :o

-Forstår ikke at det giver større anledning til byfest at tabe hjemme til brøndby og fejre en 3.plads man allerede har fejret nogen dage forinden :D


Din latterlige attitude er et fantastisk udtryk for, hvor ringe en fankultur, vi har i Danmark. Du griner af fans, der med liv og passion tropper op og laver en fest på stadions og i gader og stræder. Jesus christ, hvor er det evnesvagt. Man forstår godt med din leverpostejsdanske og helt i gennem middelmådige holdning, at vi har svært ved at fylde vores fucking stadions i det her land.

Men nej følelser de skal pakkes ind og forklares, og vil det ikke have været mere praktisk, hvis vi bare lod være med noget nogensinde. Hvordan kan du se dig selv i spejlet og påstå over for dig selv, at du er fodboldfan? Du har jo et følelsesregister som en bankmand uden frontallapper.

Btw det er tredje gang på 23 år, vi er i Europa - heller ikke det kunne du have styr på i dit ellers gennemtænkte og Outlook-kalender-planlagte liv
AGF, Manchester United
De får 2 kampe, og så er det slut.
Jeg er rimelig fortrøstningsfuld med hen syn til AGF i første runde, og anden runde ser også realistisk ud, hvis de bliver seedet (afhænger bl.a. den engelske og franske pokal). Altså to kampe. I tredive runde ser det svært ud, og man er meget afhængig af lodtrækning. Milan og Wolfsburg er skræk-lodtrækning, mens hold fra fx Israel og Slovenien vil kunne åbne en mulighed. Fjerde runde betyder seedning mindre, her er det 100% lodtrækningsheld.

Jeg vil tro AGF har mere end 60 % chance for at nå tredive runde, og under 5% chance for at nå gruppespil
@VinnieJonesFTW:

Rolig nu. Folk skal have lov til at være indebrændte ovenpå en god sæson for AGF. Det går over igen.

Men denne "nyhed"/debattråd fik tjent sit formål. Og måske skulle bold.dk så stoppe strømmen af nyheder for haters, bestående af løsrevne citater fra svar på ledende spørgsmål efter kampen i går.
Fankulturen i Danmark er faktisk ret høj hvis du sammenligner os med andre europæiske lande og AGF er også en del af den :)

At du hidser dig sådan op understreger hvis meget godt dine egne påstande.

Synes det fedt AGF skaber en fest. Havde bare hellere set man havde ventet med byfest til tingene var afgjort i stedet for at gøre det "fordi det er weeekend" eller fordi "nu skinner solen".

Havde i holdt byfest tirsdag var det hele helt forståeligt og forstår som sådan os godt festen efter fck kampen da 3.pladsen blev sikret. Svar mig nu bare hvad i fejret efter nederlaget til brøndby? :D

Ja det jo så om vælger at tælle den med for 23år siden. Det gjorde jeg ikke, men helt fint hvis du gerne vil have den med, beklager :)





Annonce