Snak

Mere indhold efter annoncen

Brozovic meldes tæt på Ronaldos Al Nassr

tors 29. jun 2023

Marcelo Brozovic skifter ifølge Fabrizio Romano til Al Nassr, hvor han bliver holdkammerater med Cristiano Ronaldo.



Læs hele nyheden her
Hvornår får den trafik en ende? Latterlige lønninger fra olie-sheikerne
Latterligt på alle måder…
Piben får en anden lyd når man får smidt 750m kr. for at spille badebold i tre år… så kan man være nok så ideologisk anlagt, men det er næppe noget ret mange vil sige nej tak til.
Fodbold bliver bare mindre og mindre attraktivt. Det bliver mere og mere toxic, og det er som om der ingen grænse er for galskaben. Først kom olieklubberne, så blev det lige toppet med et absurd vm, og nu starter store spillere i deres prime, med at sælge ud. Forkasteligt..
Det får da aldrig en ende. Lønningerne er hvad allerede fantastisk betalte spillere aldrig havde drømt om de kunne få for at sparke til en bold.

Plus modsat Kina så er Saudi Arabien ikke super, super langt væk.
Det tager ingen tid med det private fly.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan hvertfald konstateres at mange siger ja til pengene, og nej til det sportslige i Europa.
Det er ikke anderledes end det PRL har gjort i de sidste mange år.

Ulækkert? Bestemt.
Alt det bedste fremover Brozo. Du har absolut været en af de største undervurderet spiller i Seria A, med den største indflydelse på Inters vej til toppen af fodbold.
Fans ude i verden ser ikke så slemt på det, som de danske fans gør og især ikke som de fans herinde på bold. Det er nemt at sidde her i det sikre Danmark, hvor man er garanteret et ordentligt liv samt alle ens familiemedlemmer har det godt og så sidde og snakke om moral og etik. Mange af disse fodboldspillere er vokset op i fattige hjem og det samme med resten af deres familier. De ser så en god mulighed i at tjene så mange penge, så de kan redde hele deres familie som i fætre, kusiner osv. samt familiens kommende generationer. I sidste ende så gør Saudi Arabien bare det, som Premier League i mange år har gjort - nemlig at gøre brug af deres økonomiske muskler og hente en masse spillere fra andre ligaer i Europa. Det er dog forståeligt, at mange her i Europa ikke bryder sig om det, da det betyder et fald i kvalitet i de store ligaer og de hold, som vi selv følger, men prøv lige og tag de briller af og vær´ lidt realistisk. Sådan er livet, og det ligger i menneskets natur gennem historien, at man altid har takket ja til den, der betaler den højeste løn.
Ligesom lejesoldater gennem historien heller ikke altid går op i moral og etik, på samme måde fungerer det med disse spillere.
Klodike manden kommer fra Kroatien det er ikke ligefrem fordi han kommer fra kummerlige forhold. Oveni tjente han 90m kr. om året det burde være rigeligt til at brødføde hele hans kroatiske familie.
Annonce